czwartek, 19 lutego 2015

Cudowne właściwości selera

Bez selera nie obejdzie się żadna dieta odchudzająca, oczyszczająca czy regenerująca. Seler zawiera dużo witaminy C (dwukrotnie więcej niż cytrusy), witaminę B kompleks, kwas foliowy, witaminę PP oraz wiele pierwiastków mineralnych: fosfor, wapń, potasu i cynk, a także nieco magnezu i żelaza. Ciemnozielone łodygi selera z powodzeniem uzupełnią w naszym organizmie niedobory beta-karotenu i witaminy E (nazwanej witaminą młodości).

Liście selera zawierają także duże ilości chlorofilu, który ma istotny wpływ na nasz organizm (m.in. pomaga zapobiegać nowotworom, zwiększa liczebność czerwonych krwinek, dostarcza żelaza, wspomaga leczenie anemii, przeciwdziała zakwaszeniu organizmu, neutralizuje pierwiastki ciężkie w organizmie, usuwa pozostałości po lekach, unieszkodliwia spożywane toksyny, oczyszcza i odwadnia jelita, wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit.
(fot.ofeminin.pl)

Właściwości selera znane są od dawna - oczyszcza on organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, usuwa uboczne efekty przemiany materii, obniża ciśnienie tętnicze, koi system nerwowy, działa kojąco na obolałe stawy, ułatwia trawienie, likwiduje zaparcia, działa moczopędnie, polepsza pracę nerek, polepsza pracę serca, pomaga trawić tłuszcze.

Seler, zarówno korzenny jak i naciowy, możemy jeść na surowo, dzięki czemu nie tracimy cennych witamin. Doskonale nadaje się do sałatek, zup czy surówek. Wybornie smakuje w postaci soków (przepisy poniżej), które nie tylko doskonale orzeźwiają, ale przyczyniają się oczyszczania organizmu, nawilżenia skóry czy wzmacniania włosów.
Oto wspomniane przepisy na soki z selera:


Sok z selera naciowego


Składniki: 1 pęczek natki pietruszki (lub kilka liścia selera naciowego), 1 pomarańcza, 1 cytryna, miód (cukier) do smaku (ok. 2 łyżki), 1 litr wody.
Wykonanie: składniki zmiksować na najwyższych obrotach w blenderze z niewielka ilością wody (ok. 30 sekund). Dodać pozostałą część wody i wymieszać na mniejszych obrotach.


Sok z selera korzennego


Składniki: 100 g korzenia selera, 2 jabłka, 1 cytryna, 1 łodyga selera naciowego, miód lub cukier do smaku (ok. 2 łyżki), 1 litr wody.
Wykonanie: składniki zmiksować z miodem (cukrem) i niewielką ilością wody w blenderze na wysokich obrotach (ok. 1 minuty). Dodać pozostałą wodę i wymieszać na niższych obrotach.


Zachęcam do podawania swoich przepisów na różne smakołyki z wykorzystaniem selera.


6 komentarzy:

  1. a ja właśnie dziś po raz pierwszy zrobiłam sok z selera naciowego,(a dokładniej z natki zielonej pietruszki - wyszedł rewelacyjnie), otwieram bloga a tu....przepis na ten sam sok...
    POLECAM!!!
    monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Soczek z natki selera lub pietruszki - mój ulubiony;) Też dzisiaj sobie zaserwowałam.

      Usuń
  2. Polecam frytki z selera korzennego ;) pycha!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poproszę przepis;) Chętnie sama takie przyrządzę;)

      Usuń
  3. Przy okazji proszę o przepisy na własnoręcznie wykonane pasty, sałatki, smalec z jabłkiem, i inne pychotki, którymi Dzielne Niewiasty częstują na spotkaniach. To było pyszne i lekkostrawne.
    Dziękuję i pozdrawiam
    A.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepis na pastę z soczewicy już był podany: http://www.dzielneniewiasty.blogspot.com/2015/01/pasta-z-soczewicy-smakoyk-z-ostatniego.html
      A na pozostałe sama czekam;)

      Usuń