niedziela, 22 lutego 2015

Nowa inicjatywa - żłobek i przedszkole dla dzieci z cukrzycą

W Krakowie powstała nowa, dobra inicjatywa dla dzieci chorych na cukrzycę - żłobek i przedszkole "Glukusie" (strona fb, zdjęcia placówki- tutaj). Rekrutacja już trwa, a placówka rozpoczyna swoją działalność już w marcu. Ja dowiedziałam się o tej inicjatywie z maila założycieli. Treść jego jest do publicznej wiadomości, dlatego zamieszczam:

"Kochani:) Ja również zwracam się do Was z wielką prośba - w skrócie przekażę w czym rzecz... Jak niektórzy wiedzą choruję na cukrzycę typu 1 już 18 lat i to dzięki niej albo przez nią zawdzięczam to co się teraz dzieje w naszym życiu. Od jakiegoś czasu moim marzeniem było zaopiekować się tymi najmłodszymi dziećmi z cukrzycą a mój mąż postanowił zrealizować to marzenie. Jest bardzo duży problem z przyjmowaniem dzieci chorych na cukrzycę do przedszkoli, gdyż nauczyciele boją się odpowiedzialności. Pragnąc wyjść naprzeciw temu problemowi założyliśmy Przedszkole i żłobek przyjazny diabetykom "Glukusie" na os. Bohaterów Września 82 w Krakowie. Przeszliśmy drogę długą i ciężką, gdyż nie mogliśmy znaleźć lokalu spełniającego wszystkie normy, ale w końcu się udało i przedszkole mieści się w nowym biurowcu Columbus zaraz za pętlą tramwajową na os. Piastów.
(fot. fb glukusie)
Teraz trwa tam ogólny remont i adaptacja, pracy jest dużo - tej organizacyjnej również. Przedszkole i żłobek jest nastawione na przyjmowanie w pierwszej kolejności dzieci z cukrzycą, ale jak najbardziej jest to przedszkole również dla dzieci zdrowych.  Jako, że nie jest nam obojętne religijne wychowanie naszych dzieci nawiązaliśmy współpracę z Proboszczem Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy Kraków Mistrzejowice, który zaproponował nam katechetkę do przedszkola i obiecał modlitwę w naszej intencji oraz nawet zamieścił informację w ogłoszeniach parafialnych:)
W tym momencie najbardziej potrzebujemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o przedszkolu - bo bez dzieci nie będziemy istnieć, nie ukrywam, że jest to duża inwestycja i jeśli nie będzie chętnych to może być ciężko przetrwać kolejne miesiące. Jeśli znacie kogoś, kto ma dzieci w wieku przedszkolnym mieszkającego w okolicy lub dzieci z cukrzycą w Krakowie to proszę przekażcie informacje o przedszkolu. Już trwają zapisy a ruszamy od marca. Będą również dni otwarte prawdopodobnie pod koniec lutego. Przesyłam Wam stronę przedszkola na facebooku z prośbą o przesyłanie dalej i lajkowanie:) https://www.facebook.com/glukusie oraz strona internetowa:
www.glukusie.pl Mam nadzieję, że nie obierzecie mojej prośby negatywnie. Chcemy po prostu pomóc małym diabetykom i ich rodzicom, a bez informacji niewiele zdziałamy.Proszę Was przede wszystkim o modlitwę - obiecując swoją również za Was. Pozdrawiam".


7 komentarzy:

 1. Alu to ja tzn EŹ czy są jeszcze miejsca na marzec na warsztaty teatralne? czy można wziąć nocleg z piątku na sobotę? czy można dla mnie Jacka i Piotrusia ( w sobotę sobie pójdą na spacer itp, chodzi tylko o nocleg) mój drugi mail ezrodlo1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli chcecie mieć dzieci w przedszkolu to możecie szybko przekształcić się na przedszkole publiczne prowadzone przez osobę fizyczną. Przedszkole za złotówkę, dotacja jest tez inna Rodzice poszukują tanich przedszkoli, a już przedszkola niepubliczne to robią. Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jNie rozumiem ,powstała spółdzielnia zatrudniła kilkanaście osób do przedszkola i żłobka.Od stycznia jak opisuje zarząd spółdzielni pracujecie czekając na dzieci, wypłacane są pensje.Kilkanaście razy próbowałem się dowiedzieć szczegółów pracy,organizacji zajęć szczególnie kompensacyjnych tak ważnych u dzieci chorych,brak rzeczowych odpowiedzi.Dyrektorów nigdy nie ma w pracy ani żłobka Glukusie ani przedszkola,zarząd udziela lakonicznych wyjaśnień jakby nie wiedział -pani Sosnowska i pan Łośko- o co chodzi.Czytając artykuł powyższy nie mam przekonania po rozmowach ,że tam ludzie kierują się wartościami religijnymi czy innymi?

   Usuń
 4. Sanepid nie odebrał przedszkola jeszcze. Strasznie drogo. Proponuję jak wyżej starać się o przekształcenie przedszkola.

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo dziwne, co Pan pisze, jestem mamą dziecka, które chodzi do Glukusiów od maja. Nigdy nie miałam najmniejszych problemów z dodzwonieniem się do przedszkola, faktycznie, pani Sosnowska jest w przedszkolu 2 razy w tygodniu, ale pan Łośko spędza tam 8 godzin codziennie. Jeśli chodzi o Dyrektorów - są zawsze w dni oznaczone jako dni dyżurów - Pani Maćkowiak - dyrektor przedszkola - w poniedziałki i środy. Dyrektor żłobka - nie pamiętam kiedy, bo mnie interesuje przedszkole:) Grafik organizacji zajęć znajduje się na stronie www przedszkola - proszę zajrzeć. O jakich zajęciach kompensacyjnych Pan pisze? Na poziomie przedszkolnym chyba nie organizuje się jeszcze rewalidacji, itp. Nie mogę się tu wypowiadać profesjonalnie na ten temat, bo sama chociaż jestem nauczycielem - to mam 10 - letnie doświadczenie w pracy z gimnazjalistami, nie znam się dobrze na wychowaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ale właśnie jako nauczyciel chciałabym powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona z Glukusiów. Nasze dziecko chodzi tam z przyjemnością. Proszę się nie niepokoić, przedszkole przekazuje spójny system wartości. Ciężko to wybadać przez telefon:) Proszę zawitać osobiście:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń