sobota, 21 lutego 2015

Podsumowanie lutowego spotkania DN w Warszawie

Dzisiaj (21 lutego 2015r.) odbyło się całodniowe spotkanie Dzielnych Niewiast w Warszawie, które zgromadziło 30 uczestniczek. Jak zwykle zachwyciła różnorodność wiekowa i stanowa przybyłych pań oraz bogactwo i piękno życiowego doświadczenia.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:00 krótką modlitwą i błogosławieństwem o. Grzegorza Ruszaja CSsR (opiekuna duchowego DN-Warszawa), a po nim nastąpiło przywitanie przybyłych pań. Ok. 9:30 rozpoczęły się tematyczne warsztaty w dwóch równoległych grupach: warsztaty pracy z emocjami (prowadzone przez Ewę Fus-Kubacką) oraz warsztaty teatralne (które prowadził Marek Pasieczny).


CZĘŚĆ I - WARSZTATY TEMATYCZNE

Warsztaty pracy z emocjami 1 obejmowały następujące zagadnienia: emocje - po co są, czego bronią, co sygnalizują? Trudne uczucia - jak sobie pomóc? Przykre uczucia po mojej stronie, problem po stronie drugiej osoby-czyli kto mówi, kto słucha? Inwentarz moich uczuć; odkryłam złość i co dalej...?  

PROWADZIŁA: Ewa Fus-Kubacka - socjoterapeuta, nauczyciel, doświadczony realizator programów psychoedukacyjnych dla młodzieży i osób dorosłych. Posiada certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Praktyków. Trener Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.  Rekomendacja na stronie www.ore.edu.pl

Warsztaty teatralne 1 dotyczyły m.in: sztuki zamiany Słowa na gest, gestu na obraz, obrazu na metaforę; sztuki budowania relacji - między postaciami "dramatu" i między uczestnikami "gry"; sztuki szukania idei w tekście dowolnym, czyli jak czytać, aby to  mogłoby być pokazane i przekazane. Przewidziana jest praca nad konkretnym tekstem.

PROWADZIŁ: Marek Pasieczny - Absolwent Krakowskiej PWST na wydziale reżyserii dramatu. Współpracował z teatrami Krakowa – Teatrem Starym, Juliusza Słowackiego, Teatrem Ludowym; a także Teatrem Polskim w Poznaniu, Nowym w Łodzi, Współczesnym w Szczecinie. Od roku 2003 jest wykładowcą na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a od 2004 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest doktorantem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Mam nadzieję, że dziewczyny podzielą się wrażeniami i treściami z warsztatów w komentarzach. Bardzo Was do tego zachęcam, bo wiele kobiet czeka na informacje. Na pewno wszystkie te, które dziś z Wami duchowo przezywały ten dzień i wspierały swoją modlitwą (a jest ich sporo;)

Oto kilka fotek z warsztatów teatralnych. 

Jeśli któraś z pań zapisanych już na spotkanie w marcu (14.03.2015r.) chciałaby przynieść aparat i zająć się stroną fotograficzna spotkania, będzie bardzo miło. Zapraszamy i zachęcamy.CZĘŚĆ II - DUCHOWE SPA

Po przerwie obiadowej i kawowo-ciasteczkowej przyszedł czas na popołudniowy blok spotkania DN, czyli duchowe SPA.

Wprowadzeniem do niego była modlitwa uwielbienia prowadzona przez diakonię muzyczną, po której o. Grzegorz Ruszaj CSsR sprawował Eucharystię. Słowo Boże prowadziło nas następująco:

"To mówi Pan Bóg: Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród i jak źródło wody, co się nie wyczerpie. Twoi ludzie zabudują prastare zwaliska, wzniesiesz budowle z odwiecznych fundamentów. I będą cię nazywać naprawcą wyłomów, odnowicielem rumowisk - na zamieszkanie. Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a święty dzień Pana - czcigodnym, jeśli go uszanujesz przez unikanie podróży, tak by nie przeprowadzać swej woli ani n wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu. Ja cię powiodę w triumfie przez wyżyny kraju, karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twojego ojca. Albowiem usta Pańskie to wyrzekły" (Iz 58,9b-14).
(Ps 86,1-6)
REFREN: Naucz mnie chodzić drogą Twojej prawdy
Nakłoń swe ucho i wysłuchaj mnie, Panie,
bo biedny jestem i ubogi.
Strzeż mojej duszy, bo jestem pobożny
zbaw sługę Twego, który Tobie ufa, Ty jesteś moim Bogiem.
Panie, zmiłuj się nade mną
bo nieustannie wołam do Ciebie.
Rozraduj życie swego sługi,
bo ku Tobie, Panie, wznoszę moją duszę.
Tyś bowiem, Panie, dobry i łaskawy,
pełen łaski dla wszystkich, którzy Cię wzywają.
Wysłuchaj, Panie, modlitwę moją
i zważ na głos mojej prośby.

"Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: Pójdź za Mną. On zostawił wszystko, wstał i chodził za Nim. Potem Lewi wyprawił dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a była spora liczba celników oraz innych, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie i mówili do Jego uczniów: Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami? Lecz Jezus im odpowiedział: Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników" 
(Łk 5,27-32).

Po Eucharystii przyszedł czas na konferencję formacyjną, którą wygłosiła Monika Golec ze wspólnoty Missio Christi, za co jej serdecznie dziękujemy.
Zachęcam uczestniczki spotkania, które słuchały konferencji, by podzieliły się jej treścią w komentarzach. Każda ma na pewno swoją perełkę, którą umocnić może te, które przybyć i wysłuchać nie mogły.

Adoracja Najświętszego Sakramentu to kolejny punkt dnia. Jakże ważny i jakże cenny punkt. "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy poznali i uwierzyli, ze Ty jesteś świętym Boga" (J 6,69). W tych słowach zawiera się wszytko. Bo do kogo przyjść z tym, co w naszych sercach? Z naszymi rozterkami, nieuporządkowaniami, niemocami? Dla Jezusa nie ma nic niemożliwego. On jest mistrzem naprawy tego, co nam się nie układa; potrafi wejść w nasz świat, aby i "nakarmić duszę przygnębioną", uzdrawiać ją swoją bliskością. Adoracja to przylgnięcie do Niego; to wsłuchiwanie się w bicie jego kochającego Serca. Bądź uwielbiony Jezu. Amen.

Po adoracji były grupy dzielenia, a po nich wspólna kolacja i podsumowanie dnia.


MODLITWA

Modlitwa jest ważną częścią życia duchowego kobiety i ważnym elementem dzieła Dzielnych Niewiast. Pamiętajmy o sobie każdego dnia. Pamiętajmy o redemptorystach, którzy dbają o nasz duchowy rozwój, o odpowiedzialnych za dzieło DN, o organizatorach comiesięcznych spotkań i o wszystkich przyjeżdżających uczestniczkach.

Naszą wspólną modlitwą jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która gromadzi nas w każdą środę w naszych kościołach. Niektóre intencje nowennowe pojawiają się na blogu, inne na zawsze pozostają schowane w sercach. Ale pamięć o nich i wzajemna modlitwa jest darem bezcennym

Druga forma modlitwy to "dyżury adoracyjne", czyli pól godziny adoracji w ciągu wybranego dnia tygodnia w intencji dzieła DN i przyjeżdżających na spotkania kobiet. Zachęcam do przyłączenia się i do zasilenia szeregów.


KIEDY NASTĘPNE SPOTKANIE W WARSZAWIE?

14 marca 2015r. - i już teraz serdecznie na nie zapraszamy! Warsztaty psychologiczne poprowadzi Urszula Mela, a motywacyjne - Krystyna Sobczyk.

Więcej informacji o tematyce warsztatów oraz o paniach prowadzących znajduje się pod linkiem: TUTAJ.

Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od jutra.

9 komentarzy:

 1. Niech Bóg błogosławi temu dziełu i niech obejmie nasz kraj. Dziewczyny, przylgnijmy do Jezusa i nigdy Go nie puszczajmy. Tylko z Nim nasze zycie będzie pełne i prawdziwe. D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy droga D. I zapraszamy na spotkanie DN:)

   Usuń
 2. Pan Jezus wysłuchał WSZYSTKICH moich próśb i modlitw (szczególnie dziękuję za "gitarę"). Widocznie to spotkanie miało wyglądać właśnie tak, jak wyglądało. Ja czułam w nim krakowską atmosferę, którą tworzyły wszystkie uczestniczki (z których tylko niektóre były wcześniej w Krakowie) oraz nasi cudowni goście: Monika z diakonii muzycznej, oraz prowadzący warsztaty: Ewa i Marek.Dziewczynom dziękuję za włożony trud w to, żeby z nami być, przebytą drogę i niedogodności. Dziękuję prowadzącym warsztaty - mogę tylko powiedzieć, że dzięki Markowi oraz troskliwemu Panu Jezusowi niektóre z pań nabrały wielkiej dzielności. Dziękuję Markowi za jego mądrość i delikatność. Mnie te warsztaty podobały się ogromnie! W piękną całość z nimi ułożyła się treść konferencji i homilia z tego dnia. Tę Bożą miłość, o której pięknie mówiła Monika, czułam przez cały dzień w każdej osobie, z którą Pan wczoraj mnie tam zetknął. Dziękuję wszystkim uczestniczkom za ich prawdziwość, bo przecież prawda w nas i o nas jest dla Boga ogromną wartością.I Jezus patrzy na każdą z nas tak, jak spojrzał na Lewiego - On widzi w nas tego, kim każda z nas może się stać.Dlatego warto za Nim pójść. Dziękuję za to wielkie bogactwo doświadczeń i tę różnorodność oraz proszę wszystkie uczestniczki spotkania w Warszawie o dzielenie się swoimi wrażeniami, umieszczanie tutaj komentarzy, które są ważne dla nas wszystkich. Dziękuję Ci, Panie Jezu, za ten piękny dzień. Dziękuję o. Grzegorzowi za Jego życzliwą opiekę i otwartość. Przychodź, Panie Jezu, do każdej z nas i działaj w naszych sercach! Chwała Panu. Agnieszka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, dzięki za prowadzenie tego dzieła w Warszawie. I przekaż także moje podziękowania ojcu Grzegorzowi;) Pozdrawiam ciepło wszystkie uczestniczki minionego spotkania DN. Chwalmy Pana!

   Usuń
 3. Podziękowania dla Agnieszki i o. Grzegorza, którzy zorganizowali to spotkanie. I dla pani Ewy i pana Marka, który prowadzili warsztaty. I dla pięknie śpiewającej diakonii muzycznej. Dziękuję! Spotkanie było bardzo udane. Nowicjuszka DN;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ściskamy mocno Nowicjuszkę DN;) Cudownie, że jesteś z nami;)

   Usuń
 4. Cenna i ważna inicjatywa, potrzebna wielu kobietom. Dobrze, że jesteście Dzielne Niewiasty!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dyżur adoracyjny przed Najświętszym Sakramentem w intencji dzieła DN oraz uczestniczek spotkań...:
  Śr: Iwona P.
  Czw: Agnieszka K., Basia P.
  Niedz.: Basia W.
  Zapraszamy do pełnienia "dyżurów" Dzielne z Warszawy. Agn.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wt.: Agnieszka B.

  OdpowiedzUsuń