czwartek, 26 lutego 2015

Mąż, teściowa i synowa

"Mąż, teściowa i synowa, czyli rzecz o życiu małżonków z teściami" to cykl konferencji odbywających się 7 marca w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Zapraszają Stowarzyszenie Homini Assumus oraz portal Żona Spełniona. Choć osobiście nie skorzystam (nie jestem żoną, synową, a tym bardziej teściową;), to jednak zachęcam zamężne dzielne niewiasty do udziału w tym spotkaniu. Przy okazji serdecznie pozdrawiam Danusię i Irenkę (teściowe) oraz Ewę i Agnieszkę (teściową i synową), które co miesiąc przyjeżdżają na spotkania DN do Krakowa. Dziewczyny cudownie łamią stereotypy, że teściowe z zasady mają się nie lubić oraz że teściowa z synową skazana jest na wieczny konflikt. 
Ale jeśli komunikacja na tej linii stanowi w rodzinie problem, to propozycja Żony Spełnionej  jest jak najbardziej aktualna i pomocna:

Masz problem z teściową? Nie możesz dogadać się z synową? Stowarzyszenie Homini Assumus oraz portal Żona Spełniona mają dla Ciebie propozycję! Zapraszamy wszystkich sfrustrowanych zięciów i synów, synowe i córki, a także wszystkie zaniepokojone i zatroskane teściowe, mamy, ojców i teściów na konferencję o Waszym życiu, o Waszej sytuacji i o Waszych wyzwaniach. Zapisz się już dziś, aby mądrze kochać, aby mądrze stawiać granice - tutaj. Konferencja przeznaczona jest również dla osób, które w satysfakcjonujący sposób budują relacje z najbliższymi. Będzie to okazja do zatrzymania się nad swoją indywidualną historią, a także zaproszenie do osobistego rozwoju. Poniżej więcej szczegółów dotyczących harmonogramu:


Plan konferencji:

10:00 – 11:00 wykład

Sukces rodziców – nie jesteśmy już im potrzebni! Czyli: opuści ojca i matkę, i zwiąże się.
Ks. Mirosław Maliński

Jak przygotować swoje odejście z domu rodzinnego? Czy należy odejść z domu, gdy nie zakłada się rodziny? Czy przed ślubem wpierw zamieszkać "na swoim"? Czy warunkiem założenia własnej rodziny powinna być samodzielność finansowa i materialne zabezpieczenie? W jaki sposób budować relacje z rodzicami i teściami po ślubie? Jak pogodzić biblijny nakaz opuszczenia rodzinnego domu z czwartym przykazaniem czcij ojca swego i matkę swoją? Jakie są najczęstsze błędy popełniane w relacji młodzi – teściowie? Gdy jeden ze współmałżonków nie jest gotowy na „odcięcie pępowiny”...

11:10 – 12:10 wykład

Gdy dla dziecka nadchodzi czas, żeby odeszło z domu…
dr hab. Andrzej K. Ładyżyński

Separacja dorosłych dzieci i rodziców to slalom pomiędzy mądrością a nieuniknionymi trudnościami. Zadania dorosłych dzieci. Zadania rodziców. Radzenie sobie przez obie strony z trudnościami tego okresu.

12:10 – 12:40 przerwa obiadowa

12:40 – 13:40 wykład

Pozycja i potrzeby osoby starszej w kontekście życia rodzinnego
dr hab. Maria Straś-Romanowska

Jak godnie przejść kryzys starzenia się? Jak bezboleśnie ustąpić miejsca nowemu pokoleniu?  Problemy psychologiczne okresu później dorosłości.  Czy człowiek może zmienić się na starość? Rola życia duchowego w poszukiwaniu sensu życia (zwłaszcza po odejściu dzieci)

13:50 – 14:50 wykład

Mamo, to moje życie! – relacje dorosłych dzieci z ich rodzicami w praktyce psychoterapeutycznej
dr Maria Popkiewicz- Ciesielska

Czym jest linia pokoleniowa? Gdzie są granice troski rodziców o dorosłe dzieci oraz dorosłych dzieci o własnych rodziców? Jak znosić uczuciową zazdrość matki lub ojca? Jak mądrze przygotować się do odejścia dzieci z domu? Gdy twój syn się żeni. Gdy twoja córka wychodzi za mąż. W jaki sposób stawiać granice rodzicom oraz teściom? Jak reagować, gdy synowa lub zięć zachowuje się w nieodpowiedni sposób?

Ilona Phan-Tarasiuk
tel: 602 159 045
web: zona-spelniona.blogspot.com

9 komentarzy:

 1. bardzo dobry pomysł

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo proszę o modlitwę w intencji mojego zdrowia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Modlę się za Ciebie. Niech Pan Bóg, który jest źródłem zdrowia, obficie błogosławi

   Usuń
 3. Szczególnie polecam ten fragment rekolekcji Mleko i Miód o. A.Szustaka http://188.165.20.162/langustanapalmie/MiM.05.Milosne.niezaspokojenie.mp3

  Ela zdz

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście relacja teściowa- synowa często jest trudna. Moja teściowa- Mama(bo tak zawsze na Nią mówiłam) już niestety nie żyje, jednak bardzo mi Jej brakuje. Przez prawie 10 lat mieszkaliśmy wspólnie w jednym mieszkaniu, a potem przez prawie 15 oddzielnie, ale bardzo blisko siebie, bo w mieszkaniach obok.Była bardzo dobrą osobą i chyba ja miałam z Nią lepszy kontakt niż Jej syn i ja częściej u Niej bywałam, niż On. Lubiłam z Nią rozmawiać i słuchać wielu dobrych rad. Pewnie - były też jakieś nieporozumienia, ale to jak między ludźmi. Teraz ja jestem teściową, moja synowa jest mądrą, rozważną żoną i matką. Dziękuję Bogu za Nią, a dla mojej Mamy proszę o życie wieczne.Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne świadectwo Ewo. Dziękuję za te słowa. pozdrawiam ciepło Ciebie i Twoją synową.

   Usuń
 5. Oj bardzo rozne sa relacje tesciowa -synowa.Ja niestety nie moge sie pochwalic .Moja "przyszla" synowa,bo teraz modnie zyc bez slubu nie dosc,ze odsunela mojego syna od kosciola,to wychowuje wnuczka w bardzo nowoczesny sposob.Po co pacierz,po co nauka o Bogu,jak mozna wlaczyc Polsat ,czy Tvn i miec dziecko z glowy.Bardzo boleje nad tym.Prosze o modlitwe w intencji mojego syna,oby Jego serce zrozumialo wreszcie,ze bez Boga nie da sie zyc.
  Pozdrawiam Dzielne Niewiasty.
  Malgosia

  OdpowiedzUsuń
 6. http://minigazeta.pl/rodzina/47-synowa-kontra-tesciowa

  Polecam także mój blog http://myedista.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń