wtorek, 29 października 2013

Budująca postawa niektórych radnych w sprawie Halloween!

Niektórzy radni zaczynają publicznie zabierać głos w sprawie Halloween, bojkotując ten pogański zwyczaj. I tak np. przewodnicząca Rady Miejskiej Bytomia, Danuta Skalska napisała list otwarty, w którym wezwała do rezygnacji z Halloween w bytomskich szkołach:

„W dobie  okrojonych programów nauczania i totalnego braku czasu na ich realizację dziwi hołubienie i kontynuowanie już któryś rok z rzędu obcych nam kulturowo tradycji przy jednoczesnym spychaniu na margines pamięci o własnych. Irytuje  poświęcanie czasu na organizowanie wygłupów w okresie, kiedy nie tylko w Polsce, ale prawie w całej Europie, czynione są ostatnie przygotowania do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego; świąt od wieków obchodzonych w Polsce w skupieniu, refleksji, z pamięcią o tych, którzy odeszli [...] Zanim z niefrasobliwością przebierzemy w tym dniu nasze dziecko za jakąś zjawę czy makabrycznego bohatera horroru, zastanówmy się głęboko, w jakim „święcie” tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć i czy
naprawdę nie mamy im nic lepszego do zaoferowania. My, rodzice i nauczyciele, którzy mamy kształtować ich osobowość i wrażliwość oraz uczyć właściwego postrzegania świata [...] Jeśli już w określonych środowiskach utrwaliła się tradycja organizowania przed dniem Wszystkich Świętych środowiskowych spotkań, to dlaczego nie poświecić ich np. na organizację czegoś bardziej bliskiego polskiej tradycji i kulturze niż przebieranie się za wampiry i zjawy?" - to fragmenty jej listu.


Z kolei radny z Radomia Sławomir Adamiec sprzeciwił się organizacji w szkołach imprez halloweenowych: „Od wielu lat w Polsce, w czym Radom nie jest odosobniony, pogański i satanistyczny zwyczaj Halloween, robi furorę za sprawą świadomej wirtualnej kreacji mediów, nieopatrznego upowszechniania go w szkołach i bardzo agresywnej promocji w sieciach handlowych. Ta rzekomo niewinna zabawa, całkowicie obca chrześcijańskiej kulturze i zdrowemu rozsądkowi, stoi jednak przede wszystkim w sprzeczności z przeżywaniem święta Wszystkich Świętych i wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych […] Halloween, korzystanie z horoskopów, astrologii, przepowiedni, wróżb, zjawisk, jasnowidztwa, czy posługiwanie się medium wprowadza zamęt nie tylko w umysłach i kształtowaniu postaw szacunku młodych ludzi do życia i „sacrum śmierci”, ale jest zupełnie sprzeczne z rozumnym kształceniem, do którego rzekomo powołany jest system oświatowy […] Wierzę, że dyrektorzy i nauczyciele radomskich szkół, a przede wszystkim sami rodzice, powstrzymają w systemie oświatowym promocję Halloween. Zamierzam w najbliższym czasie zwrócić się do prezydenta Radomia, z prośbą o przedstawienie szczegółowych danych dotyczących imprez i zabaw szkolnych, spod znaku Halloween i wraz z analizą przedstawić je opinii publicznej - informuje Sławomir Adamiec.


7 komentarzy:

 1. Wreszcie znaleźli się odważni, aby o Halloween mówić głośno.
  KW

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, to nie nasz cyrk, nie nasze małpy. Bo to już tak jest niestety u nas, że bierzemy z obcych kultur to co najgłupsze... dobrze, że są jeszcze myślący ludzie w Polsce, którzy sprzeciwiają się urządzaniu tego typu błazenady
  ms

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to tez budujące, ze osoby publiczne nie boja się mówić, ze odważnie zabierają głos. Aby takich ludzi bylo jak najwięcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis o cyrku i małpach, podoba mi się. Najbardziej z tego cyrku lubię dynie ale w kuchni:)
  KW

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam artykuł: http://www.fronda.pl/a/halloween-to-swieto-szatana,31653.html

  OdpowiedzUsuń