poniedziałek, 9 czerwca 2014

Podsumowanie czerwcowego spotkania DN w Krakowie

Ostanie spotkanie Dzielnych Niewiast w Krakowie miało miejsce 7 czerwca (w wigilię zesłania Ducha Świętego). Przywitał na chłodny poranek i szare niebo, ale już wczesnym popołudniem zza chmur wyjrzało słońce, które do zachodu ogrzewało nas swoimi promykami. W spotkaniu brało udział 80 kobiet z rożnych części Polski. Uczestniczkom spotkania dziekuję za przybycie i za tworzenie wyjątkowej atmosfery. Paniom pozostającym w duchowej łączności z nami dziękuję za dar modlitwy.

Spotkanie oficjalnie rozpoczeło się o godzinie 9:00 krótką modlitwą, przywitaniem uczestniczek oraz przedstawieniem prowadzących warsztaty. W tym miesiącu były to:
(fot. archiwum DN)


CZĘŚĆ I - WARSZTATY

a) Warsztaty pracy z emocjami IV, które obejmowały zagadnienia: sposoby reagowania w sytuacji konfliktowej, emocje a przebaczenie, wolność a dyktatura uczuć, spójność wewnętrzna. Prowadziła: Ewa Fus-Kubacka.
Ewa Fus-Kubacka - socjoterapeuta, nauczyciel. Doświadczony realizator programów psychoedukacyjnych dla młodzieży i osób dorosłych. Posiada certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Praktyków. Trener Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.


 b) Warsztaty masażu III, obejmowały krótkie wprowadzenie dotyczące masażu, wskazania i przeciwwskazania do jego wykonywania, techniki masażu groźne dla chrześcijanina oraz techniki wykorzystywane podczas masażu relaksacyjnego. W części praktycznej uczestniczki uczyły się wykonywać masaż twarzy. Prowadziła: Agnieszka Bogunia 
Agnieszka Bogunia - fizjoterapeutka z trzynastoletnim doświadczeniem. Ukończyła Studium Fizjoterapii, Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz wiele kursów specjalistycznych (w tym międzynarodowych) zakończonych egzaminami uwierzytelniającymi. Przez 9 lat asystent Kliniki Rehabilitacji Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM. Pracuje z pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi oraz z dziećmi ze skoliozą. 

c) Choreoterapia I warsztaty te podejmowały temat naszych życiowych przeżyć i ciężarów, tzw.
które doprowadziły nas do tzw. "pochyleń". Panie uczyły się jak we współpracy z łaską Bożą stawać się kobietą wyprostowaną, godną, spełnioną. Prowadzi: Alicja Libura-Gil
Alicja Libura-Gil - instruktor tańca współczesnego. Warsztatu tanecznego w Brukseli (lekcje indywidualne u Yary Kupper, Academie de danse „Yantra”) oraz w Krakowie (zespół tańca DF). Zajmuje się choreoterapią oraz jej analizą pod kątem zagrożeń duchowych. W pracy z ciałem fascynuje ją odkrywanie, że jesteśmy wraz z naszymi ciałami „hand made by God”. Do tego zachęca też uczestników swoich zajęć z choreoterapii. Więcej informacji o prowadzącej można znaleźć na Jej stronie Strefa Kobiety Wyzwolonej oraz w filmie Spełnienie. 

d) Rola odżywiania się w życiu fizycznym i duchowym człowieka - warsztaty obejmowały zagadnienia: odżywianie w Bożym planie; potrzeby człowieka widziane z perspektywy kubka smakowego i metabolizmu komórki; cechy żywności przetworzonej i ich związek z chorobami cywilizacyjnymi; instrukcji obsługi siebie samego - słów kilka; Boże sposoby na zdrowie. Prowadziła: Marta Libura
Marta Libura - lekarz Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych SPCSK w Warszawie, doktor nauk medycznych, konsultant Naprotechnologii, dietetyk.

e) Warsztaty motywacyjne II, dotyczyły sztuki budowania relacji oraz robienia małych rzeczy w wielki sposób. Prowadziła: Krystyna Sobczyk
Krystyna Sobczyk - członek Sekretariatu do spraw Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej pod przewodnictwem ks. bp Grzegorza Rysia, odpowiedzialna za modlitwę wstawienniczą. Prowadzi Seminaria Odnowy Wiary dla parafii, wspólnot, kleryków. Na zlecenie Katolickiego Stowarzyszenia Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych "Klika" prowadzi warsztaty motywacyjne. Wraz z panią psycholog Henryką Machej prowadzi "Biblijne Warsztaty Antydepresyjne” (w listopadzie warsztaty te będą prowadzona pod opieką duchową o. Pawła Drobota CSsR na Zamoyskiego 56).


Część warsztatowa zakończyła się ok. godziny 13:00. 
Po niej była przerwa na rozmowy, wzajemne poznawanie się oraz pyszny obiadek.


CZĘŚĆ II - DUCHOWY WIZAŻ 

"Poślę Wam Ducha Prawdy, On was doprowadzi do całej prawdy" /J 16,7.13/

a) Modlitwa uwielbienia rozpoczęła południową część spotkania, czyli nasz wizaż duchowy.

b) Eucharystia, która miała miejsce tuz po niej, sprawowana była w intencji Jubilatek i Solenizantek kwietniowych i majowych (dla Was dziewczyny jeszcze raz wszystkiego dobrego!)

Słowo Boże, które nas prowadziło podczas Eucharystii to: Dz 28,16-20.30-31, Ps 11,4-5.7, J 21,20-25.

Duch Święty daje nam życie. Daje nam doświadczenie miłości i bliskości Boga i zrozumienie tego, co Bóg do nas mówi, co nam przeznaczył. Przyzywajmy Ducha Świetnego w naszej codzienności. Do rzeczy wielkich i małych, do naszych radości i smutku.

c) Konferencję dotyczącą wad głównych głosił o. Paweł Drobot CSsR. Rozpoczęła się od nawiązania do mocy Ducha Świętego oraz zachęty, by w każdej sytuacji swojego życia przyzwać mocy Ducha Świętego. On daje siłę, by dobrze żyć, dobrze wybierać, by być szczęśliwą.

Następnie była mowa o 7 wadach, które ranią nasze serca i 7 sposobach chronienia się przed nimi. W dużym skrócie wygląda to tak:

Wada
Lekarstwo
Gniew
Łagodność
Chciwość
Hojność
Zazdrość
Wdzięczność
Pycha
Pokora
Lenistwo
Gorliwość
Obżarstwo
Umartwienie/post
Rozwiązłość
Czystość
Telewizja
/Internet
Adoracja Najświętszego Sakramentud) Adoracja - mój ulubiony czas na spotkaniach. Cisza, spokój, przytulenie... Jezu, króluj w moim życiu!  Amen.

e) Dzielenie w małych grupach


Spotkanie skończyło się wspólna kolacją ok. 19:00. Jeszcze raz dziękuję wszystkim jego uczestniczkom za przybycie i za ubogacenie tego czasu. CZĘŚĆ III - OGŁOSZENIA

a) Dzieło Dzielnych Niewiast istnieje i rozwija się dzięki modlitwie wielu osób. Systematycznie podejmujemy modlitwę:

- Adoracyjną (poniedziałek - Aneta, Zofia/Janina, wtorek - Małgorzata, środa - Bożena, Zofia, Agnieszka, czwartek - Zuzanna, Monika, piątek - Stanisława, Alicja, Marta, sobota - Agnieszka, Monika. To są stałe 'dyżury adoracyjne' (czyli półgodziny przed Panem Jezusem w intencjach DN i wszystkich uczestniczek spotkań), ale zachęcamy wszystkich, którzy mają czas i możliwość do wspólnego trwania.

- Nowennową - w każdą środę przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy (wpis na blogu TUTAJ).

- Wstawienniczą - za jedną osobę obecną na spotkaniu.

- O powołania do Zgromadzenia najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści mają szczególną formą modlitwy o powołania - jest to Różańcowe Dzieło Wspierania Powołań do Zgromadzenia Redemptorystów. Polega ona na:
* odmówienia raz w tygodniu jednej części różańca w intencji powołań do redemptorystów, 
* odmówienia raz w tygodniu Modlitwy o powołania do Zgromadzenia Redemptorystów,
* uczestnictwa raz w miesiącu w Eucharystii i ofiarowania Komunii Świętej w intencji powołań do tegoż Zgromadzenia.
Ojcowie zachęcają, aby napisać do Nich na jaki czas podejmuje się taką modlitwę.
Podaję adres mailowy do o. Witolda CSsR, który jest odpowiedzialny: wbaran1980@gmail.com
Szczegółowy opis Różańcowego Dzieła Wspierania Powołań do Zgromadzenia Redemptorystów znajduje się TUTAJ).


b) Zapisy na wrześniowe spotkanie DN w Krakowie (06.09.2014).

Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną na adres: dzielne.niewiasty@redemptor.pl 
Warsztaty, które proponujemy we wrześniu

Emocje I
Masaż I – Masaż karku
Motywacyjne III - Ludzie i ludziska, czyli  o  sztuce budowania więzi i relacji. Jak uniknąć robienia sobie wrogów i wydobywać z ludzi to co najlepsze. Motywuj i inspiruj siebie do rozwoju, aby być motywatorem i inspiratorem dla innych.
Choreoterapia II - Straty w moim życiu. Każdy z nas doświadczył i doświadcza różnorakich strat w swoim zyciu: utracona miłość, stracone dziecko, bliska osoba, nadzieje, plany... Dlaczego Bóg dopuszcza je w naszym życiu? Jak przeżywać stratę, by wydała owoc? Jak pozwolić Bogu, by był reżyserem mojego życia?
Florystyka I – Ikebana - sztuka układania kwiatów skupiająca się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru. Wykorzystuje kwiaty, łodygi, liście, gałęzie, naczynia.


c) Świadectwa

Ten punk czeka na wypełnienia przez uczestniczki spotkania... (można zamieszczać w komentarzach).
     

24 komentarze:

 1. Ja wróciłam na spotkania DN po kilku miesiącach nieobecności ciałem, bo duchem towarzyszę prawie zawsze. Pojechałam po pokarm duchowy i tak po prostu chciałam doładować akumulatory, które były już mocno nadwątlone problemami życia codziennego, troskami, kłopotami. Wszystko się udało, chociaż przeciwności do wyjazdu było bardzo wiele, ale zawsze tak jest. Wykład o zdrowym żywieniu usystematyzował moją wiedzę, ale geneza z Pisma Świętego to dla mnie nowe, ważne spojrzenie, za co Pani dr serdecznie dziękuję. Ojcu Pawłowi dziękuję za realne, namacalne wskazanie drogi do poprawy w życiu codziennym. Ten wyjazd był mi potrzebny jak woda do życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że się wreszcie wybrałaś Siostrzyczko;) I mam nadzieję, że znowu stanie się to u Ciebie czynnością regularną;) Julianek w końcu jest już dużym chłopczykiem;)

   Usuń
 2. "Miej ufność w Panu i postępuj dobrze (...) Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał". (Ps 37, 3 i 5) Czasem nie trzeba szukać, powiedziałabym wręcz - jedynie otworzyć się na łaskę Bożą i Jego znaki. Słuchać, ale żeby słuchać uważnie i rzeczywiście usłyszeć to, co ma dla nas przygotowane w danym momencie Jezus, potrzeba modlitwy. Nieustannie karmić się modlitwą indywidualną, ale też jak ważna jest ta modlitwa wspólnotowa. Właśnie takie spotkania, jak np. te z Dzielnymi Niewiastami, pomagają każdej z nas wzrastać i na nowo, każdego dnia wybierać Jego - Jezusa drogę. Bowiem raz wybrawszy, trzeba dokonywać ciągłego wyboru. Pierwszy raz uczestniczę w spotkaniu Dzielnych Niewiast i jestem pewna, że to Bóg mnie tu zaprowadził. Zresztą, myślę, że każda z Was, jest świadoma tego, że nie znalazła się tu przypadkowo. Cieszę się, bo Bóg mi po prostu dał łaskę odczytania Jego znaku, a ja jedynie dałam się Mu zaprosić. Wiedziałam, że do Krakowa przyjadę na weekend dla tej szczególnej nocy Zesłania Ducha Świętego, by móc świętować tę noc wraz z moją Wspólnotą i kilkoma innymi oraz dla spotkania się z przyjaciółmi. Gdy dowiedziałam się o Dzielnych Niewiastach dwa dni przed weekendem, nie wahałam się długo i nie zastanawiałam się nad moimi planami, po prostu byłam przekonana, że teraz to stało się moim planem - stąd od razu się zapisałam:) I jak było? Nie zawsze trzeba coś czuć, odczuwać, żeby móc coś przeżyć. Bóg dopuszcza w naszym życiu niekiedy też i pustynię, brak odczuwania i wtedy pozostaje trwanie przy Jego boku i świadomość tego, że On na prawdę istnieje, a przez takie doświadczenie ciemności zaprasza nas do czegoś głębszego. Ja myślę, że w moim wypadku owoce tego spotkania będę coraz bardziej odkrywać każdego kolejnego dnia. Ciągle żyją we mnie niektóre słowa, zwłaszcza z warsztatu o kobiecie pochylonej z choreoterapii i pewne odkrycie tego, co jednak wciąż gdzieś głęboko boli, coś, co gdzieś kiedyś zraniło. Bóg chce nas ciągle kształtować i nieustannie uzdrawiać. Na koniec chciałabym się podzielić z tym, co wydarzyło się po spotkaniu Dzielnych Niewiast. Dotrwałam dzięki łasce Bożej do końca nocnego czuwania u Franciszkanów i śpiewałam nie oszczędzając swoje gardło (uwaga: od czwartku zaczęło mnie gardło boleć i drapać, więc obawiałam się, że w takim wypadku to ja w niedzielę wstanę, nie mogąc nic wypowiedzieć). Spałam 3h i gdy się obudziłam, okazało się, że w ogóle nie odczuwałam bólu gardła, wręcz tak, jakby ktoś mi coś zabrał i taką ulgę. Zatem Chwała Panu, bo uzdrowił mnie z czegoś, z czego nawet nie prosiłam!:) Przekonałam się wręcz, iż mówiąc: "Niech Twoja wola się stanie", otrzymujemy więcej niż nam się wydaje. Dzięki! (za wytrwałe odczytanie do końca:P) Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję Beatko za Twoją wypowiedź. Bardzo mnie umocniła.
   Niech Duch Święty nadal tak pięknie Cię prowadzi.

   Usuń
 3. Poproszę o streszczenie warsztatów nt. odżywiania (może np. post w kąciku zdrowia lub na stronie Mniszka). Myślę, że wiele osób mogłoby skorzystać z nowej wiedzy, Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Anno, warsztaty obejmowały następujące zagadnienia: odżywianie w Bożym planie; potrzeby człowieka widziane z perspektywy kubka smakowego i metabolizmu komórki; cechy żywności przetworzonej i ich związek z chorobami cywilizacyjnymi; instrukcji obsługi siebie samego - słów kilka; Boże sposoby na zdrowie.

   Nie sposób przytoczyć tu 3-godzinnego wykładu. Każdy z punktów był ogromnie istotny i został szeroko rozwinięty przez panią dr Liburę.
   Zajęcia zostaną powtórzone w październiku, zapraszam serdecznie.

   Usuń
  2. Anno, Pani Doktor mowila miedzy innymi o:
   - poscie Daniela
   -oczyszczenie organizmu pozwalaja na otworzenie sie na Boga poniewaz nie jestesmy "przytrute" toksynami ktore mozemy dostarczac wraz z przetworzonym i schemizowanym jedzeniem,
   - metabolizm sklada sie z budowania i spalania a poprzez uzywki typu kawa i przy braku zdrowego odzywiania funkcjonuje w organizmie tylko spalanie a tym samym nasz organizm przestaje byc w odzywiany
   - jedzenie powinno byc surowe jak najmniej przetworzone a teraz zaczyna sie sezon na wszelakie warzywa i owoce wiec warto nadrobic zaleglosci
   - przy roznego typu skorzeniach jednak trzeba zasiegnac indywidualnej konsultacji.

   Polecam pazdziernikowe zajecia z Pania Doktor :)

   Sylwia

   Usuń
  3. Dziękuję serdecznie Sylwio za konkrety, to ważne dla mnie informacje. Oby więcej uczestniczek chciało się dzielić taką wiedzą, bo nie każdy (z różnych względów) ma możliwość przyjazdu do Krakowa. Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Jak zwykle wyjątkowy czas. Wspaniałe warsztaty o żywieniu otwierające szeroko oczy, modlitwa serca czyli uwielbienia, bardzo przydatna konferencja o. Pawła, dzielenia w mojej grupce i radosna kolacja. Dziekuję Bogu za dzieło Dzielnych Niewiast i obiecuje modlitwę za was wszystkie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję za modlitwę - to dar bezcenny dzięki któremu dzieło Dzielnych Niewiast powstało i tak dynamicznie się rozwija. Dziekuję za obecność z nami w sobotę.

   Usuń
 5. Kochane Dzielne Niewiasty - dziękuję Wam wszystkim, które spotkałam, poznałam na tym naszym spotkaniu - a zwłaszcza tym, które poznałam na warsztatach motywacyjnych, dziękuję za szczerość i zaufanie w rozmowach warsztatowych - szczególnie Małgosi! Beatce dziękuję za zeskanowanie i przesłanie konferencji!!! Muszę Wam powiedzieć, że czas Adoracji był dla mnie zbawienny, wspaniały - wszelkie łaski, które otrzymałam pozwoliły mi mocno przeżyć nocne czuwania... Alicja - chapeau bas za wszystko co nam dałaś!!!! :) Serdecznie pozdrawiam - Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Martuniu. Bardzo się cieszę, że spotkania przynoszą dobre owoce. I również dziękuję Tobie i wszystkim dzielnym, które włączają się w organizację tych comiesięcznych spotkań (wiem jak dużo kosztuje Cie przychodzenie na 7:00) oraz za modlitwę jaka jesteśmy otoczone.

   Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu!

   Usuń
  2. Niech tym dziele Pan nadal Ci błogosławi!!!! M. +++

   Usuń
 6. Szkoda, że nie ma zdjęć. To dla pań, które nie mogły przyjechać jest formą spotkania się z paniami, które były na spotkaniu. Ja bardzo lobię zawsze oglądać zdjęcia uczestniczek. A może da się jakoś tą kartę w aparacie odzyskać?

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że nie ma zdjęć. To dla pań, które nie mogły przyjechać jest formą spotkania się z paniami, które były na spotkaniu. Ja bardzo lubię zawsze oglądać zdjęcia uczestniczek. A może da się jakoś tą kartę w aparacie odzyskać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani fotograf próbuje właśnie odzyskać informacje z karty. Ale nie jest to podobno takie proste.

   Usuń
 8. To dla Ani Aleksandrowicz - i JASIA!!!!!!!!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=yjAzZZZlLzQ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się przyłączam do tego błogosławieństwa;)

   Usuń
 9. Uratowało się kilka zdjęć z początku spotkania, niedługo Ci je wyślę Alu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję Daria. Zdjęcia jak zwykle super, tylko szkoda że tak mało;) Ale dobrze, że chociaż tyle się udało ocalić. Spotkanie jak zwykle rewelacyjne. Warsztaty o żywności wspaniałe, pani doktor Libura jest profesjonalistką i bardzo mądra kobietą. Modlę się za DN.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałam się z Wami czymś podzielić z ostatnich warsztatów motywacyjnych.

  "Zaopiekuj się sobą" 12 sugestii

  1. Naucz się "wentylować","przewietrzać" swoje uczucia. Dziel swoje troski i rozczarowania z kimś, komu ufasz. Zwróć uwagę:wyrażone uczucia-to już trochę zmienione uczucia.
  2.Unikaj porównywania siebie z innymi, zwłaszcza w taki sposób, że podziwiasz ich talenty(zdolności), a ignorujesz swoje własne.Taki rodzaj zazdrości wywołuje pogardę dla siebie.Nie stawiaj cudzej głowy wyżej od swojej.
  3.Utwórz wokół siebie małą grupę przyjaciół, których mógłbyś prosić o emocjonalne wsparcie. Zgódź się być z nimi dla każdego z nich. Oferuj pomoc i radę tylko wtedy,gdy proszą cię o to.Słuchaj nie przerywając.Elastycznie zmieniaj rolę "słuchacza"i"doradcy"-zależnie od zapotrzebowania.
  4.Wykrój trochę czasu na zabawę. Pamiętaj,że zabawa jest jedyną formą aktywności, którą podejmujemy dla niej samej:tak dobrze smakuje.Przypominaj sobie zawsze, że zasługujesz na "zabawową"przerwę.
  5.Nie zapominaj się śmiać,zwłaszcza z samego siebie.Szukaj humoru w otoczeniu wokół siebie.Częściej rozluźniaj się.Od czasu do czasu pozwól sobie na coś niedorzecznego i kompletnie zaskakującego innych.
  6.Ucz się odprężać. Możesz znaleźć wiele książek, kaset,programów i innych materiałów,także osób,dzięki który nauczysz się relaksować.Relaksacja doskonali umysł,pomaga utrzymać zdrowie,jest znacznie lepsza niż stres i napięcie.
  7.Chroń swoje prawo do bycia ludzkim.Nie pozwól innym stawiać cię na piedestale.Kiedy ludzie postawią kogoś na piedestale,spodziewają się po nim perfekcji.A potem się złoszczą,gdy doznają zawodu.
  8.Naucz się odmawiać.To zastanawiające,że stajemy się bardziej wrażliwi kiedy swobodnie potrafimy powiedzieć"nie"w odpowiedzi na nieuzasadnione oczekiwania,wymagania czy żądania innych.Ty też odkryjesz,że jeśli potem powiesz"tak",poczujesz się lepiej ze sobą i z ludźmi,do których swoje szczere "tak"skierowałeś.
  9.Zmień pracę,jeśli nie czujesz się w niej szczęśliwy.Ale najpierw spróbuj zastanowić się,czy zła jest praca,czy też może jacyś ludzie powodują,że źle się tam czujesz.Spróbuj przyłożyć więcej uwagi do spraw,które cieszą cię w pracy,naucz się lekceważyć rzeczy,które cię tam drażnią. Pamiętaj,że każda praca ma jakieś nieprzyjemne aspekty.
  10.Rozciągaj swoje mięśnie.Porzuć słodycze.Idź na spacer.Jedź na rowerze.Korzystaj ze schodów(nie z windy).Nie potrzebujesz wymyślnych strojów,członkostwa w klubie czy też drogiego ekwipunku,żeby dodać trochę ćwiczeń fizycznych do swego codziennego życia.
  11.Praktykuj bycie osobą życzliwą i pozytywnie mobilizująca innych.Pamiętaj:za każdym razem,gdy dajesz innym słowa zachęty,gdy ich ośmielasz i dodajesz odwagi,budujesz lepszą cząstkę siebie samego.
  12.Doceń wagę swojej duchowości.Zwolnij tempo.Praktykuj spokojne siedzenie w samotności.Słuchaj swego wewnętrznego głosu.Spędzaj regularnie trochę czasu na rozważanie rzeczy,które w twoje życie wnoszą spokój,piękno,pogodę.Znajdź odwagę podążać swoją własną duchową ścieżką,jeżeli tradycyjna religijność nie przynosi ci ukojenia.

  opr.Bogdan Kajzer

  aga;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga dziękuję za te słowa. Wspaniałe!

   Usuń
 12. Dziękuję za błogosławiony czas spotkania DN oraz czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu
  A.

  OdpowiedzUsuń