niedziela, 24 maja 2015

Prezydent Andrzej Duda

24 maja 2015 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich (i w dzień zesłania Ducha Świętego), decyzją 51,55% głosującego społeczeństwa, nowym Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej został Andrzej Duda.


(Źródło: youtube)

Krakowianin, doktor nauk prawnych, polityk. W latach 2006 - 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2007–2010 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Człowiek wysokiej klasy, nienagannej kultury osobistej, mąż stanu. Syn Jana Tadeusza Dudy i Janiny Milewskiej-Dudy, profesorów Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, żonaty z Agatą Kornhauser-Dudą z którą ma córkę Kingę. Jego teściem jest Julian Kornhauser, profesor Uniwersytety Jagiellońskiego.

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" - Jan Paweł II, 2 czerwca 1979 r.,  Plac Zwycięstwa w Warszawie, pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny.


32 komentarze:

 1. Viva Polonia!!!!!!!
  !
  Ewa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem dumna, ze Polska będzie miała takiego Prezydenta!;) S.Cz.

   Usuń
 2. Ala jesteś kochana, nasz hymn w takiej chwili.
  Cudowne uczucie:)Ewa...

  OdpowiedzUsuń
 3. 24 maja 1609 roku Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy;) Zaskakujące to w obliczu dzisiejszego wydarzenia;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tego nie wiedziałam. Ciekawe nałożenie dat;)

   Usuń
 4. Dziś Zesłanie Ducha Świętego - i takie zmiany. Chwała Panu!!! Ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. Duchu Święty przemieniaj oblicze tej ziemi, Chwała Panu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze Polska nie zginęła...
  !!!
  monika

  OdpowiedzUsuń
 7. Alleluja! I do przodu :)
  An.

  OdpowiedzUsuń
 8. A teraz czas na spełnianie obietnic....

  OdpowiedzUsuń
 9. Wypowiedź Jana Tadeusza Dudy, ojca Andrzeja Dudy w rozmowie z RMF FM o zwycięstwie w wyborach prezydenckich.„Teraz czeka go jeszcze większa [niż kampania - red.] misja i to jest na pewno olbrzymi trud. Ja się modlę, żeby miał siłę i mądrość, żeby wypełniać tę misję. Niczego więcej nie mogę powiedzieć, bo trudno komentować tę sytuację. To jest takie szczęście, za którym stoi świadomość, że to jest dopiero początek. To jest pierwszy etap. Ja jestem szczęśliwy, że syn wypełnił pierwszą misję. Ważną misję. Obudził po prostu ducha w Polakach”.

  Wygrana w wyborach Andrzeja Dudy jest dla wielu radością. Ale dla niego samego to także ogromne zobowiązanie przed którym teraz stoi. Za ojcem Andrzeja Dudy mogę jedynie powtórzyć: "Ja się modlę, żeby miał siłę i mądrość, żeby wypełniać tę misję".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spodobała mi się jeszcze jedna wypowiedź Jana Dudy. Zapytany przez redaktora, czy gratulował już synowi, odparł: „My sobie nie gratulujemy tak wprost. My sobie po prostu gratulujemy duchem. Syn dzwonił do mnie, bo syn zawsze dzwoni w takiej sytuacji. Po prostu pomilczeliśmy chwile. Tyle. Na pewno nie jest to takie wie pan: gratuluję ci. Nie ,nie, nie. To jest inny język. Rozumiemy się bez słów”.

   Po całej rozmowie z Janem Dudą widać z kim się ma do czynienie. Piękna polszczyzna, kultura słowa, szacunek do rozmówcy. Aż miło posłuchać.

   Usuń
  2. Janina Milewska-Duda, mama prezydenta-elekta: "Chciałabym, żeby był głową całego narodu, żeby po prostu zjednoczył wszystkich. Żeby była ta nasza polityka święta, czyli bez ubliżania sobie, bez upokarzania się wzajemnie" - jak dobrze, że taka linia tej prezydentury zostanie obrana. ja jestem zmęczona tym, co było prezentowane przez głowę państwa przez ostanie 5 lat, zmęczona podziałami, ubliżaniami, podziałami. Ta prezydentura daje nadzieję, że jakość polskiej polityki zostanie wzniesiona na wyższe poziomy.

   Usuń
 10. Niemożliwe stało się możliwe.

  Tak, Alicjo, masz rację. Nowy prezydent potrzebuje wsparcia narodu, potrzebuje naszego wsparcia (sam o tym mówił w sowim wystąpieniu). Trzeba nam pamiętać o nim w modlitwie i w ten sposób to wsparcie mu dawać. Podjął się bardzo odpowiedzialnego zadania, a patrząc jakie nastawiania do niego mają główne media (które docierają do ogromnej liczby odbiorców), na pewno łatwo mu nie będzie. Myślę, ze powoli będzie przekonywał do siebie coraz większą część społeczeństwa, bo jest bardzo mądrym i pracowitym człowiekiem. Ale zanim to nastąpi niemało trudów przed nim. Ja obowiązkowo za Niego jedną dziesiątkę Koronki do Bożego Miłosierdzia;) I tak przez najbliższe 5 lat;)

  OdpowiedzUsuń
 11. A tu jest jego wczorajsze wystąpienie. Bardzo ładne zresztą;)
  https://www.facebook.com/andrzejduda
  Bardzo ciepłe i eleganckie wystąpienie. Mnie zbudowało.

  OdpowiedzUsuń
 12. Chwała Panu! Ja także otaczam nowego prezydenta modlitwą. To mądry i pracowity człowiek, ciepły i kulturalny. Aż miło patrzeć i słuchać:). Ania A.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ujęła mnie wypowiedź rodziców Andrzeja Dudy, szczególnie mam pięknie się wypowiada. Zobaczcie
  http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/rodzice-prezydenta-elekta-to-poczatek-czegos-bardzo-odpowiedzialnego-pan-bog-wyznaczyl-mu-nowa-misje,1426844.html?playlist_id=18201

  PS: to nie reklama tvn-u, po prostu tutaj znalazłam to nagranie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnych rodziców ma Andrzej Duda - mądrych, skromnych, dumnych.

   Usuń
  2. A mnie się łza w oku zakręciła tutaj: https://www.youtube.com/watch?t=57&v=IjE4RAIeb-c
   S.C.

   Usuń
  3. Szczególnie od czasu 1 min 35 skeund. Jest to coś niezywkłego

   Usuń
  4. Matko Boża weź w swą opiekę prezydenta Andrzeja Dudę, by za Twoim przewodnictwem i wstawiennictwem prowadził nasz kraj i naród do moralnej i duchowej odnowy. Chroń go od niebezpieczeństw. Duchu Święty oświecaj i prowadź. S.Cz.

   Usuń
  5. Obejrzałam. Niezwykłe nagranie, to prawda. Maria M.
   (PS: sporo ciekawych informacji zawiera się w tych komentarzach;)

   Usuń
 14. A ja obawiam się wojen domowych i podburzania Rosji. Byliśmy kiedyś świadkami takich wydarzeń autorstwa PIS, z którego wywodzi się Duda. Sam Andrzej Duda jest czlowiekiem na poziomie,ale stojący za nim ludzie rodzą moje obawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto był, kiedy, gdzie? Świadkami czy oglądaczami telewizji? Myślę, że jeśli się podnosi tak ważną kwestię w komentarzu (bo uderzającą w innych), to warto się podpisać, a nie zostawiać komentarz anonimowo.
   Co do meritum - niestety, ale w ostatnim czasie szczególnie zetknęliśmy się z ogromną manipulacją mediów i stronniczością dziennikarzy. Myślę, że gdyby nie Internet (fb, twitter, portale info), spod wielu przekłamań nie wyszłaby prawda. Twierdzenie, że jeśli wygra Andrzej Duda, to wówczas będzie wojna (niektórzy twierdzą, że nawet wojna z Rosją) słyszałam już wielokrotnie. Szczególnie w niektórych mediach. Myślę, że to niektóre media (a w nich niektórzy dziennikarze czy tzw. eksperci) są źródłem tych twierdzeń. Sztab Andrzeja Dudy natychmiast reagował na różne pomówienia, dlatego też udało się pokazać jego prawdziwą twarz. Myślę, że takich twarzy jest więcej. Myślę, że warto, abyśmy dali sobie samym szansę, by je odkryć. Nie twierdzę, że wszyscy są idealni, ale twierdzę, że wielu porządnym ludziom przykleja się krzywdzące etykietki.
   A obawy rzeczywiście będą przychodziły, różne obawy. Ale myślę, że możemy te obawy przekuwać w modlitwę i zawierzenie Bogu zarówno nowego prezydenta jak i całej klasy rządzącej. Jezu ufam Tobie. Z pozdrowieniami Maria M.

   Usuń
  2. Telewizora w domu mieć nie chciałam, i nie mam, by nie docierały do mnie te informacje, ale docierają i tak za pośrednictwem internetu. Gdy byłam ich świadkiem, no choćby ciągłego rozgrzebywania katastrofy smoleńskiej czy wojny o krzyż pod Pałacem Prezydenckim, to wstyd było mi za rodaków i aż boję się całego tego sztabu ludzi, którzy za tym stoją, ale nie samego Andrzeja Dudy tylko raczej Jarosława Kaczyńskiego. Wspominając te wydarzenia w obliczu zamieszek na wschodniej granicy w Ukrainie obawiam się by patriotyzm mylony z nacjonalizmem nie rozdrażnił wielkiego niedźwiedzia - Rosji. Co z zawierzeniem Bogu jeśli moze przyjść to najgorsze? Oby obawy się nie potwierdziły.

   Usuń
  3. Przyłączam się do sugestii Marii, by podpisywać się pod swoimi komentarzami.

   Internet - sami wybieramy portale i strony, które czytamy. Polecam np. niezalezna.pl, republika.pl, fronda.pl, gosc.pl oraz twittery (o których tu tez już była mowa) np. Łukasza Warzechy, Rafała Ziemkiewicza, Stanisława Janeckiego, albo polityków, którymi jesteśmy zainteresowani. Wtedy otrzymujemy informacje, które nie są zniekształcone i poddane wstępnej obróbce.

   Katastrofa Smoleńska - temat do tej pory niewyjaśniony. Obowiązkiem strony Polskiej jest wyjaśnienie tej tragedii (tak robi każdy cywilizowany kraj). Początek? Sprowadzenie dowodów do kraju, w tym wraku samolotu. Polecam książkę Małgorzaty Wasserman i Bogdana Rymanowskiego - "Zamach na prawdę".

   Jarosław Kaczyński - proszę na spokojnie zapoznać się z jego dorobkiem politycznym. W całym nurcie agitacji przeciw niemu, zapomina się o jego nieocenionej służbie dla kraju.

   Wojny o krzyż nie komentuje. Z szacunku do tych, którzy pod nim stali się modlili.

   Polecam i pozdrawiam.

   Usuń
  4. Dołączę swój głos, bo chciałabym się podzielić moim doświadczeniem patrzenia na to, co się dzieje wokół nas w życiu społecznym i politycznym. Dawniej miałam takie samo zdanie jak powyższa Pani Anonimowa. Tak jak ona uważałam, że PiS jest największym złem i że jest wszystkiemu winny co się złego w Polsce dzieje. Że zbawienne dla Polski jest odsunięcie go od władzy. Dlatego rozumiem takie patrzenie i lęki. Rozumiem doskonale. Ale po jakimś czasie mi udało się przejść informacyjny detoks. Na czym on poległ? Mniej więcej na tym, o czym pisze Piotr Wielgucki na swoim blogu. Jeśli ktoś jest zainteresowany można przeczytać www.kontrowersje.net/polska_b_dzie_pa_stwem_policyjnym_gdy_po_zostanie_a_nie_gdy_pis_wr_ci
   I właściwie tyle. Chciałam się po prostu podzielić.

   Usuń
 15. Pozdrowienia z Krakowa przesyłam;)
  i taką pioseneczkę mam dla Was;)
  https://youtu.be/hp4endJMu1E
  aga

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja się mogę pochwalić - że nasz Prezydent Elekt - to mój nauczyciel na studiach :) To ciekawe doświadczenie, móc powiedzieć, że poniekąd znam osobiście Prezydenta Polski :) Monika

  OdpowiedzUsuń
 17. cytując Wojciecha Cejrowskiego :" Jeśli zważymy, że druga tura była w Zesłanie Ducha Świętego, a zaprzysiężenie planowane jest na Przemienienie Pańskie, to jest nadzieja na poparcie z Góry."
  monika
  P.S. podpisuję się również pod kolejnym tekstem WC: "Tak wiem - niektórym z Państwa ten tekst zajeżdża mokrym moherem. I słusznie, gdyż ja jestem Moher. Jedni czytają horoskopy, inni Gazetę Wyborczą lub sondaże, a jeszcze inni kalendarz katolicki."

  OdpowiedzUsuń
 18. Boże Ojcze prowadź nas w Duchu i Prawdzie, błogosław naszej Ojczyźnie. Chroń nas od wrogów zewnętrznych i wewnętrznych. Maryjo Królowo Polski módl się za nami.
  An.

  OdpowiedzUsuń