wtorek, 19 maja 2015

Czy potrafisz

"Czy potrafisz odpowiedzieć, czy potrafisz uwierzyć, czy potrafisz zapisać, czy potrafisz uszanować, czy potrafisz odnaleźć siebie, czy potrafisz dojrzeć do chwili jasnej, czy potrafisz dogonić to uciekające, czy potrafisz postawić najwyższą stawkę, czy potrafisz spotkać się twarzą w twarz z głupotą, czy potrafisz zostać, czy potrafisz przystać, czy potrafisz zrozumieć, czy potrafisz przyjąć cios, czy potrafisz walczyć, czy potrafisz pomylić się, czy potrafisz stać się mądrym" (Julian Kornhauser, "Stręczyciel idei", 1980).

Przyglądając się osobie prof. Juliana Kornhausera trafiłam na powyższy fragment jednej z jego powieści. Zamieszczam ją tutaj jako mój osobisty komentarz do zaskakujących zdarzeń, jakie mają ostano miejsce w naszym życiu społecznym, politycznym i medialnym. Skala manipulacji i arogancji niektórych przedstawicieli mediów i polityki oraz łamanie przyjętych w debacie publicznej standardów, przekracza nie tylko granice mojej wyobraźni i cierpliwości, ale przede wszystkim zwykłej przyzwoitości i elementarnej uczciwości.
Słowa prof. Kornhausera dedykuję tym, którzy na stawiane przez niego pytania z odwagą i czystym sumieniem odpowiadają kolejno: tak, tak, tak, ..., Wbrew temu, co niektórzy próbują nam wmówić, jak bardzo ogłupić, jakie wzorce wypromować.
(fot.stacjakultura.pl)

8 komentarzy:

 1. Alu fragment utworu i puenta doskonała. W zasadzie niczego nie trzeba dodawać. Bo rzeczywiście żenujące jest to, co obserwujemy, a szczególnie to, co się wydarzyło wczoraj w telewizji publicznej.

  PS: Czy to ten sam Kornhauser?:) As.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam(a) oceń czy ten sam:

   Julian Kornhauser (ur. 20 września 1946 w Gliwicach) – polski poeta, prozaik, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, znawca i tłumacz literatury serbskiej i chorwackiej, współtwórca grupy literackiej „Teraz”, profesor emeritus Uniwersytetu Jagiellońskiego.

   Jeden z najwybitniejszych i stale obecnych w życiu literackim przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70., uczestniczył w ówczesnym ruchu kontestacji przeciw komunistycznej władzy, ale jako poeta był zjawiskiem osobnym, obok nowofalowej wrażliwości na kłamstwo tkwiące w formułach języka publicznego odznaczał się oryginalną, często surrealną wyobraźnią i bardzo szeroką paletą poetyckich środków i tematów: od sprawozdawczego zapisu scen z życia po niezwykłe wizje nasycone językiem symbolicznym. Jako twórcę odznacza Kornhausera świadomość pokoleniowa i obywatelska, potrzeba obrony podstawowych wartości, ale jest to również liryk wsłuchany we własną, bardzo osobistą prawdę i indywidualne przeżycie świata.
   (źródło: http://culture.pl/pl/tworca/julian-kornhauser)

   Usuń
  2. Jak dobrze pójdzie, być może jego córka, Agata Kornhauser-Duda, zostanie kolejną Pierwszą Damą, o czym przekonamy się w niedzielę;)

   A zdanie piękne, warto by je zapisać sobie gdzieś złotymi zgłoskami... et

   Usuń
 2. Bardzo dobre. Dzięki Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziewczyny! Ja nie wiedziałam, że jego żona też pochodzi z takiej niesamowitej rodziny. Wiedziałam, że jego rodzice są pracownikami AGH, że on pochodzi z rodziny inteligenckiej od pokoleń, ale o niej nie wiedziałam;) Dzięki za ten wpis. Cytat profesora Kornhausera zapisuję na kartce i wieszam na mojej tablicy korkowej;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Alu, za ten wpis. Podpisuję się pod nim obiema rękami.
  Stręczyciela idei przeczytam.
  Gdyby nie kampania wyborcza pewnie nie usłyszałabym o Autorze.
  Ewa...

  OdpowiedzUsuń