piątek, 20 marca 2015

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

Nawiązując do ostatniego spotkania Dzielnych Niewiast w Krakowie (sprawozdanie i zdjęcia niebawem), podczas którego ujawniło się ogromne zainteresowanie uczestniczek Szkołą dla Rodziców i Wychowawców, pragnę poinformować, że Ewa Fus-Kubacka (prowadząca na spotkaniach DN warsztaty pracy z emocjami) rozważyła Waszą prośbę i podjęła się zrealizowania tego projektu. Zainteresowane panie mogą zapisywać się pod adresem: dzielneniewiasty.sekretariat@gmail.com

(fot.tutaj)

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, realizuje hasło: "Wychowywać, to kochać i wymagać". Program ten wykorzystuje rzetelną wiedzę psychologiczną i posługuje się prostym zrozumiałym językiem. Daje skuteczne narzędzia do budowania porozumienia i dialogu opartego na miłości i szacunku. Uczy dobrej współpracy i rozwiązywania konfliktów w sposób, który nie przynosi poczucia przegranej lub wygranej, ale podkreśla godność każdego człowieka.

         
"Szkoła dla Rodziców i Wychowawców" jest programem profilaktycznym, czyli takim, który wspomaga dziecko w rozwoju i chroni je przed zachowaniami zagrażającymi. Program ten daje wychowawcom i rodzicom możliwość skutecznego wpływania na dziecko i na własny sposób reagowania i przeżywania relacji w rodzinie lub w grupie oraz budowania relacji odpowiedzialnej, opartej na więzi.
        
Zajęcia mają charakter warsztatów psychoedukacyjnych, które zawierają wprowadzenia tematyczne, rozwijane w scenkach dramowych i ćwiczeniach. Warsztaty stwarzają bardzo cenną dla rodziców i wychowawców możliwość wymiany doświadczeń.
         
Tematy spotkań to między innymi: świadomość własnej wizji i celów wychowania, poznanie i uczenie się rozumienia świata uczuć własnych i dziecka; umiejętność rozmawiania o trudnych sytuacjach, tak by dać dziecku wsparcie i siłę do ich przeżywania; stawianie wymagań i granic na nieakceptowane zachowania; zachęcanie do współpracy; uczenie samodyscypliny; wychowanie do samodzielności; uwalnianie od etykietki; wzmacnianie u dziecka realnego poczucia własnej wartości poprzez wydobywanie jego mocnych stron i pochwałę opisową.
      
          
W programie "Szkoły...", uczestnicy mogą spotykać się w grupach wsparcia realizując pogłębione tematy zajęć według własnych propozycji.


Program "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" ma charakter uniwersalny, ponieważ uwzględnia nie tylko relację dorosły-dziecko, lecz dotyczy sposobów komunikowania się wszystkich ludzi pomiędzy sobą.7 komentarzy:

 1. Dziękuję za informacje! Bardzo się cieszę, że się odbędzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za informacje! Bardzo się cieszę, że się odbędzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie świetny pomysł, ale czy takie warsztaty mogłyby się odbyć w ramach warsztatów DN. Np. w formie takiej jak są teraz emocje? Uczestnictwo w tygodniu na takich zajęciach to dla mnie duże wyzwanie i przeorganizowanie wszystkiego i to byłaby wielka trudność. Uczestnictwo na DN byłoby załatwieniem sprawy "2w 1"Czy to możliwe?"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ramach Dzielnych Niewiast chyba się nie da, bo za szeroki zakres tematyczny i trzeba byłoby poświecić wiele, wiele spotkań. A Ewa jest nam potrzebna na warsztaty pracy z emocjami, które wciąż są bardzo oblegane i bardzo potrzebne. A jeszcze mamy w planach z Ewą warsztaty z Bibliodramy.

   Ale w Tarnowie taka szkoła jest prowadzona na ul. Szujskiego (parę lat temu w niej uczestniczyłam). Informacje pod linkiem:
   http://www.sppt.tarnow.pl/dorosli/warsztaty-i-szkolenia

   Usuń
 4. Super:) ja też wezmę chętnie udział w zajęciach:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem, że rodzice maja problemy, ale boją się o nich mówić, boją się pójść i porozmawiać ze specjalistą. A warto, bo 2 godziny rozmowy mogę zmienić całe życie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety rodzice nie chcą mówić o problemach wychowawczych. A rozmowa ze specjalistą daje bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń