niedziela, 28 kwietnia 2013

Najpiękniejsze walce świata (1) - Wojciech Kilar "Trędowata"


Walc z filmu Trędowata, skomponowany przez Wojciecha Kilara otwiera cykl pt: Najpiękniejsze walce świata. Będzie on poświęcony utworom, które nas porywają, zachwycają, prowadzą po drogach piękna i niezwykłości. Posłuchajcie dzisiejszej propozycji.


Wojciech Kilar - polski kompozytor i pianista, jeden z moich ulubionych twórców muzyki klasycznej i filmowej. Skomponował muzykę do ponad 130 filmów polskich i zagranicznych, m.in: "Pejs", "Perła w koronie",  "Ziemia obiecana", "Smuga cienia", "Rodzina Połanieckich", "Korczak", "Pianista", "Pan Tadeusz", "Trędowata", "Drakula", "Dziewiąte wrota". Otrzymał także propozycję napisania muzyki do  filmu "Władca pierścieni". Ze względu na ogrom przedsięwzięcia zgodził się na napisanie muzyki tylko do części pierwszej, co nie zostało przyjęte przez twórców filmu.

10 października 2009 został laureatem specjalnej, jubileuszowej nagrody Totus 2009, przyznawanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski. Artysta został wyróżniony za: wytrwałe otwieranie dróg piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia.

Wojciech Killar

5 komentarzy:

 1. Piękne! Piękne! Piękne! Uwielbiam te muzykę. B.

  OdpowiedzUsuń
 2. TAK PIĘKNA MUZYKA. A ŻE WOJCIECH KILLAR MIAŁ KOMPONOWAĆ MUZYKĘ DO WŁADCY PIERŚCIENI TO ZASKOCZENIE...

  OdpowiedzUsuń
 3. Muzyka świetna jak sam Pan Kilar, możemy być dumni z takiego POLAKA.
  KW

  OdpowiedzUsuń
 4. To mój ulubiony walc wybraliśmy go na pierwszy taniec na weselu ech mam sentyment do niego... pa eź

  OdpowiedzUsuń
 5. piękna muzyka...

  OdpowiedzUsuń