Wśród tych pasjonatów z pewnością znajduje się Pan Aleksander Koziński - wybitny pianista, kompozytor, improwizator. Urodzony we Lwowie w 1950 roku, absolwent najbardziej renomowanej uczelni muzycznej na świecie - Konserwatorium Moskiewskiego, w której kształcił się pod kierunkiem światowej sławy pedagoga - profesora Włodzimierza Natansona (opiekuna laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1980 r. - Dang Thai Sona, autora licznych publikacji z zakresu muzyki). Po studiach w Moskwie, Pan Aleksander Koziński przez 30 lat pracował jako starszy wykładowca Akademii Muzycznej we Lwowie, a w latach dziewięćdziesiątych był kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego we Lwowie. W szkole muzycznej I i II stopnia uczył improwizacji fortepianowej, a w kolegium muzycznym gry na fortepianie na wydziale muzyki rozrywkowej i jazzu. Równocześnie wiele koncertował po całym świecie - solo oraz z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Jest laureatem licznych konkursów, przeglądów i festiwali, na swoim koncie ma wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W 2003 roku został odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. (Więcej informacji o Artyście znajduje się na nagraniu z koncertu, który odbył się dziś wieczorem w Domu Ojca Pio w Radawie i który miałam zaszczyt poprowadzić - nagranie TUTAJ). A oto, co było dzisiaj naszym udziałem:
Miniatura Badinerie Jana Sebastiana Bacha (w opracowaniu na fortepian przez A.Kozińskiego),
Walc cis-mol i Fantazja Impromptu Fryderyka Chopina,
Preludium g-moll Sergiusza Rachmaninowa
- to tylko niektóre z utworów wchodzących w skład repertuaru.
Oprócz tego Artysta zagrał serię przepięknych walców, a wśród nich
- Walc Barbary Waldemara Kazaneckiego,
Na wzgórzach Mandżurii Ili Szatrowa,
Maskaradę Arama Chaczaturiana
oraz wiązankę walców Johana Straussa,
która ukoronowana została utworem Wielka sława to żart ze znanej operetki Baron Cygański.
Walc cis-mol i Fantazja Impromptu Fryderyka Chopina,
Preludium g-moll Sergiusza Rachmaninowa
- to tylko niektóre z utworów wchodzących w skład repertuaru.
Oprócz tego Artysta zagrał serię przepięknych walców, a wśród nich
- Walc Barbary Waldemara Kazaneckiego,
Na wzgórzach Mandżurii Ili Szatrowa,
Maskaradę Arama Chaczaturiana
oraz wiązankę walców Johana Straussa,
która ukoronowana została utworem Wielka sława to żart ze znanej operetki Baron Cygański.
Repertuar został wzbogacony także o blok improwizacji Artysty na tematy znane i lubiane, nostalgiczne i pełne brawury, z zakresu muzyki klasycznej, rozrywkowej i jazzowej.
To był wieczór muzyki 'która nie zamęczy hałasem' - tak o muzyce klasycznej (poważnej) mawiał o. Albin Sroka OFM, pomysłodawca i założyciel Domu Ojca Pio w Radawie, którego pamięci poświęcony był dzisiejszy koncert. Z sercem przepełnionym wdzięcznością za dzieło, które po sobie postawił, modlę się o spokój jego duszy. Więcej informacji o ojcu Albinie znajduje się we wpisie Dlaczego własnie Radawa?
Dziękuję Panu Aleksandrowi Kozińskiemu, za to, że porwał nas dzisiejszego wieczoru w świat pięknych dźwięków, które nie męczą, w świat akordów, które nie są hałaśliwe, w świat kompozycji, które nie krzyczą. W zamian za to przyniosły spokój serca, ukojenie duszy i głęboką, wewnętrzną radość.
______________________________
Wpisy na blogu z pobytu w Radawie:
Radawa, czyli dwa tygodnie w... miejscu marzeń (2 sierpnia),
Alicjo dziękuję
OdpowiedzUsuńA.
Proszę bardzo;) Niebawem nagranie z koncertu zostanie załączone. Będzie możliwość odsłuchania. Pozdrawiam ciepło
UsuńAlu - widać, że to będzie niezapomniany pobyt dla Ciebie! Ogromnie zachęcająco to miejsce rysuje się:). I z niecierpliwością czekam na przepisy. Po szalonym czasie pora wracać do dobrego jedzenia!
OdpowiedzUsuńCiekawe, czy organizują tam turnusy dla rodzin:). +ANia A.
Oj, będzie niezapomniany Aniu;) Nie mam co do tego wątpliwości. Fantastyczni ludzie tu przybywają, jest wspaniała atmosfera, kaplica z przepięknym obrazem-ikoną o. Pio, codzienna Eucharystia, dobre jedzenie. Pan Bóg wiedział, gdzie mnie przysłać;) Chwała Mu za to. Codziennie powierzam Mu wszystkie Dzielne Niewiasty.
UsuńOczywiście Aniu, ze można tu przyjechać całą rodziną. Można wynająć wówczas cały domek. Dzieci mogą mieć zwykłą dietę, rodzice owocowo-warzywną. Klaudia była w odwiedzinach u mnie przez weekend z całą rodziną (łącznie z maluszkiem Juliankiem) . Wyjechali zachwyceni. Rozważajcie zatem;)
Ściskam mocno! Całuski dla Idy i Jasia. Pozdrowienia dla Tymka
Tak ciekawie piszesz o tym domu, że aż chce się tam dotrzeć. :-) Może kiedyś...
OdpowiedzUsuńPrzyjedź, przyjedź Beatko. Na pewno nie pożałujesz. I... może weź ze sobą skrzypce?;)
UsuńZobaczymy jak się ułoży, Alu. Dawno kiedyś dostałam w pociągu ulotkę o tym Domu, ale jakoś nie zainteresowałam się tematem. Teraz zdobywam wiedze z pierwszej ręki ;-)
UsuńPrzekażę informację Dyrekcji ośrodka, że PKP ich reklamuje;) na pewno się ucieszą;)
UsuńWspaniała ta muzyka. Czekam z niecierpliwością na załącznik czyli nagranie z koncertu;)
OdpowiedzUsuńJa także chętnie posłucham;) Szczególnie te walce mnie absorbują... A kiedy powrót z Radawy?
OdpowiedzUsuńDzisiaj w samo południe byłam już u siebie;) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńKoncert piękny, żałuję że na żywo nie było mi dane wysłuchać
OdpowiedzUsuńKoncert był wspaniały. Nieobecni mają czego żałować.
OdpowiedzUsuń