czwartek, 1 sierpnia 2013

Warszawskie dzieci... - 69. rocznica Powstania Warszawskiego


Powstanie warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza", połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. 1 sierpnia 1944r., godz. 17:00 - godzina "W"...

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk.

Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów. Po kapitulacji żołnierze Armii Krajowej zostali wywiezieni do obozów jenieckich, a ludność cywilna wypędzona z miasta. Część warszawiaków została wywieziona do Niemiec na roboty, inni do obozów koncentracyjnych. Niemcy, łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy – burzono większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek. Spłonęły archiwa i dzieła sztuki.


"W miastach Mazowsza o 17.00, w godzinie “W”, o której wybuchło Powstanie Warszawskie, rozlegną się syreny alarmowe. Rocznicę powstania uczci także dźwięk dzwonów, które zabrzmią w katedrze polowej Wojska Polskiego oraz kościołach garnizonowych Warszawy Bemowa, Warszawy Wesołej, Legionowa i Rembertowa, a także w kościołach archidiecezji warszawskiej.

Historyk prof. Jan Żaryn mówi, że Powstanie Warszawskie było bez wątpienia ostatnią – w czasie wojny – próbą uratowania naszych marzeń o niepodległej Polsce,
tak aby stały się one realną koncepcją polityczną. - Stąd Powstanie Warszawskiej choć z nazwy stołeczne de facto dotyczyło całej Polski i dziś również dotyczy wszystkich Polaków. Była to walka o suwerenne państwo polskie wpisujące się w te państwa, które zasłużyły na uznanie międzynarodowe, jako walczące z III Rzeszą. Niestety nasi sojusznicy mając wybór między interesami polskimi i ich ochroną, a interesami imperialnymi sojusznika – czyli związku sowieckiego – wybrały to drugiego co jest niewątpliwie najistotniejszym kontekstem międzynarodowym, który powinien być przypominany podczas obchodów – powiedział  prof. Jan Żaryn.

Historyk prof. Mieczysław Ryba zwraca uwagę, że skala bohaterstwa walki o niepodległość sprzed 69 lat była nieporównywalna z niczym innym co się wówczas działo w Europie – dlatego tak ważne jest oddanie hołdu bohaterom Powstania. Uczestnictwo w obchodach rocznicy jest także bardzo ważne dla cementowania naszej wspólnoty narodowej – dodaje prof.
- Po pierwsze uświadamia nam i młodemu pokoleniu czym jest niepodległa Polska. Jaką ceną się ją zdobywa i oczywiście jaką postawę powinniśmy przyjmować do własnego państwa i narodu. To mocno inspiruje, daje pewien impuls do tego żeby dzisiaj realizować patriotyzm w takich warunkach jakie są. Poza tym wspólnotę narodową cementują pewne symbole. Wokół tego się gromadzimy, mamy pewien wspólny kod historyczny, wspólne odniesienia. To ma fundamentalne znaczenia dla tego byśmy byli wspólnotą i jako wspólnota, bazując na przeszłości osiągali pewne cele w przyszłości. Naród bez znajomości swoje przeszłości  nigdy nie będzie narodem wielkim we współczesności – powiedział prof. Mieczysław Ryba.



Źródło: Radio Maryja TUTAJ.

_____________________

Zachęcam także do przeczytania:

Miłość, która jest gotowa oddać nawet życie nie ginie

Proste słowa prawdy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz