czwartek, 6 sierpnia 2015

Taki dzień

Dzień pełen wzruszeń. Dwa ważne wydarzenie splotły się dziś ze sobą. Święto Przemienienia Pańskiego (które dla mnie ma bardzo szczególne i symboliczne znaczenie) oraz zaprzysiężenie Prezydenta Andrzeja Dudy i przejęcie przez niego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga wywieszona, Mazurek Dąbrowskiego gra, z serca wyrywa się śpiew: Jeszcze Polska nie zginęła... 

(źródło: youtube)

Przepiękna, pełna powagi i dostojeństwa ceremonia inauguracyjna: złożenie przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie RP, msza święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta w Archikatedrze św. Jana, przyjęcie Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski w Zamku Królewskim oraz przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP (przemówienie tutaj) na placu Piłsudskiego. Bardzo podniosłe, majestatyczne chwile. I poczucie, że rodzi się coś nowego, wyjątkowego, przełomowego. Jakby odradzało się to, co szlachetne, co dumne, co czyste moralnie. Pan Prezydent pełen klasy, dynamizmu i szacunku do słuchających, wygłosił cztery przemówienia budzące ducha w narodzie. Przekonywał, że siła, wielkość i duma narodu tkwi w nas, w obywatelach, że jest ona wynikiem jedności, a nie podziałów, że tę jedność narodową trzeba odbudować. Wszystko mówione z głowy, z serca, z mocy ducha. Różnica jest niesamowita, niesamowita...Druga tura wyborów (14 maja 2015 r.), która dała nam nowego Prezydenta, splotła się z innym ważnym świętem - Zesłaniem Ducha Świętego. A to mimowolnie przywodzi na myśl znamienne słowa wypowiedziane 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie: "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" 

W dzisiejszej Ewangelii (Mk 9,2-10) czytamy, że "Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich".  Dlaczego Bóg objawił się w Jezusie wobec uczniów? Ojciec Święty Jan Paweł II wskazuje na podwójny cel tego objawienia. Cel pierwszy - Przemienienie było przygotowaniem uczniów na bolesną godzinę Męki, by nie ulegli zgorszeniu krzyża, by nie zwątpili w trudnościach, by wytrwali do końca. Cel drugi - kontemplując przemienione Oblicze Jezusa, „wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego Obrazu”.

Bożej opiece i mądrości zawierzam Prezydenta Andrzeja Dudę i naszą Ojczyznę.
Święty Wojciechu, święty Andrzeju Bobolo, święty Janie Pawle II, módlcie się za nami.

__________________________________

Podsumowanie dzisiejszych uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?t=37&v=rhqxfili0gk

http://niezalezna.pl/69690-andrzej-duda-przejmuje-obowiazki-prezydenta-rp

http://niezalezna.pl/69699-niezwykle-wazne-slowa-abp-stanislawa-gadeckiego-do-prezydenta-andrzeja-dudy

http://niezalezna.pl/69707-mocne-slowa-dudy-na-pl-pilsudskiego-jedna-jest-polska-armia-i-jedno-jest-polskie-wojsko-i-jedn

https://www.facebook.com/andrzejduda/videos/1164503356899903/?video_source=pages_finch_main_video

http://www.fronda.pl/a/gen-polko-dla-frondapl-armie-czeka-dobry-czas-slajder,55127.html

http://niezalezna.pl/69718-andrzej-duda-zaprzysiezony-na-prezydenta-dzien-w-obiektywie-zobacz-galerie-zdjec

http://www.fronda.pl/a/litania-do-wszystkich-swietych-za-prezydenta-andrzeja-dude,55124.html

http://kontrowersje.net/majestat_to_nie_patos_po_8_latach_tandetnego_patosu_polska_pokaza_a_si_w_ca_ym_majestacie


29 komentarzy:

 1. W Warszawie na ulicach były tłumy, coś nieprawdopodobnego. To pierwszy prezydent po 89 roku, który ściągnął do stolicy takie tłumy. Upał 36 stopnie, a ci stali niezłomni. Niesamowity widok. Barabara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Basiu za te wieści. Rzeczywiście w stolicy mieliście dziś ciasno;) Sama chciałabym tam dziś być, bo chwile niezwykłe. Pozdrawiam ciepło

   Usuń
  2. W Warszawie było wrażenie jakby Papież przyjechał, tyle było narodu. Na twarzach uśmiechy, w sercach nadzieja. Dawno czegoś takiego nie wiedziałam. S.

   Usuń
 2. Czuję dumę i spokój. Jesteśmy w dobrych rękach. Ale prezydent potrzebuje naszego wsparcia duchowego i modlitewnego, pamiętajmy o tym, bo łatwo nie będzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy wspaniałego prezydenta, który jest prawdziwie z narodem. Chwała Panu! Błogosław Boze naszej Ojczyźnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Patrzyłam podczas tych uroczystości na tatę pana prezydenta, na tego starszego, leciwego pana. Widziałam troskę w jego oczach, zasłuchanie w każde słowo, które mówi syn. W tych oczach widziałam zatroskanie. On wie jak wielką odpowiedzialność wziął na siebie jego syn.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niech Dobry Bóg błogosławi naszemu Prezydentowi Ewa

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest mój Prezydent. Ma smak, styl i klasę. Wreszcie nie będę się wstydzić. Niech Go Duch Święty prowadzi i obdarza Swoimi darami. Wspieram w modlitwie. Szczęść Boże.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szlachetność, mądrość, uczciwość. Taki format;) Dobrze wieje;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bóg! Honor! Ojczyzna!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiatr historii zmienia kierunek;) Cudowne uczucie, gdy taki wiatr wieje w twarz

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja dodam coś z jednej strony zabawnego, a z drugiej zaskakującego. Dziś w liturgii czytany był Psalm 97. Jeden jego wers brzmi: "prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu". Tak było zaśpiewane na mszy. Nawet nie wiem jak to skomentować;) Pozdrawiam w radości, a za Prezydenta Dudę odmawiam "Zdrowaś Maryjo"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto nie wierzy, sam może posłuchać: http://www.tvn24.pl/msza-inauguracyjna-dudy-w-tekscie-psalmu-prawo-i-sprawiedliwosc,566432,s.html#autoplay

   Usuń
 11. Podczas tych ceremonii wszytko było dopięte na ostatni guzik. Żadnych wpadek, żadnego faux pas ze strony Prezydenta, jego żony czy córki. Szczególnie Pani Prezydentowej należy się tu uznanie, bo była w całkiem nowej roli, cały czas na świeczniku, a jednak spisała się znakomicie. Pełna klasa, szyk. Uroczystość przepiękna, na najwyższym poziomie, miło się oglądało. M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także jestem pełna uznania, że ten protokół dyplomatyczny był zrelacjonowany na najwyższym poziomie. To nadawało dodatkowej powagi i dostojeństwa całej, przepięknej zresztą, ceremonii.
   Realizacja protokołu poza granicami Polski (to, co dziś zobaczyłam może być gwarancją, że w podróżach zagranicznych para prezydencka także będzie go przestrzegała) z kolei jest wyrazem szacunku do kraju, do którego się przybywa, symbolem klasy polityka i wagi chwili.
   (Wreszcie człowiek nie będzie się bał wypuścić prezydenta za granicę w obawie, by kolejnej megagafy nie popełnił).

   Usuń
 12. Boże błogosław nasza Ojczyznę, prowadź Duchu Święty, "odnawiaj oblicze ziemi, tej Ziemi "
  An.

  OdpowiedzUsuń
 13. Słucham przemówienia prezydenta do żołnierzy. Bardzo podnoszące duchu. Jest moc! I wzruszenie. Łza się kręci w oku. Chyba najlepsze z wszystkich wczorajszych przemówień prezydenta, choć wszystkie były świetne (i wszystkie z głowy! - da się)
  Polecam https://www.youtube.com/watch?v=19GyE5f-Y9Y

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, była moc w tym przemówieniu do Armii i w przejmowaniu zwierzchnictwa na Siłami Zbrojnymi RP. Ton w jakim go wygłaszał, był zupełnie inny od pozostałych przemówień. Jak do żołnierzy, po męsku, stanowczo. Piłsudski mi się przypomniał;) A na końcu ta defilada na cześć Prezydenta... Piękne chwile. Serce rośnie;)

   Usuń
 14. A widzieliście, co świeżo zaprzysiężony prezydent zrobił wieczorem na facebooku?:)
  Jest gigant, po całym dniu miał silę jeszcze usiąść i 'rozmawiać' z internautami;) https://www.youtube.com/watch?v=YtqOXa15p9Q

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się nazywa kreatywność;) Wysłuchałam z przyjemnością i z radością;)

   Usuń
 15. Boże błogosław naszej Ojczyźnie i Prezydentowi

  OdpowiedzUsuń
 16. Charyzma biła wczoraj od niego. Wódz z wizją. Niech Pan Bóg błogosławi tej prezydenturze i naszej Ojczyźnie. Duchu Święty prowadź

  OdpowiedzUsuń
 17. Człowiek ,to brzmi dumnie .Gdy się patrzy na postawę Pana Prezydenta Andrzeja Dudę
  to serce się raduje i przywołane powiedzenie pasuje "jak ulał" Wspierajmy Go ze wszystkich sił !. W

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, wczoraj, gdy uczestniczyłam w inauguracji, miałam poczucie właśnie ogromnej dumy. Poczucie jakieś siły. Poczucie, że da się zrobić wiele. Niezwykłe to jest. Jeden człowiek, jedna zmiana, a tak ogromne przebudzenie i podniesienie na duchu milionów Polaków. Wspierajmy go, bo na pewno tego potrzebuje. Niech Pan Bóg obficie mu błogosławi, da siły i otwartość na Jego światło i prowadzenie. Duchu Święty, przyjdź.

   Usuń
 18. Z dumą mówię mój prezydent;)

  OdpowiedzUsuń