sobota, 15 sierpnia 2015

Bitwa Warszawska 1920

"W 1920 roku – Polska dopiero wstawała z kolan. Gdyby wtedy została zagarnięta przez demoniczny system tworzącego się Imperium Zła, trudno przewidzieć, co by się stało. Ale Bóg przecież wiedział, co mogło się stać. Więc pozwolił Polakom zwyciężyć. I dyskretnie zostawił bilecik dla wierzących, żeby wiedzieli, jakie tam siły się naprawdę starły. Na bileciku widnieje data: 15 sierpnia" (Franciszek Kucharczak, gosc.pl).

Dzisiaj obchodzimy 95. rocznicę zatrzymania bolszewickich barbarzyńców przez armię polską, zwaną "cudem nad Wisłą". Jest ona uznawana za 18. najważniejszą bitwę wpływającą na losy świata. Na czym polegał jej fenomen? Historyk, prof. Jan Żaryn wyjaśnia: "Fenomen polegał na tym, że przy zdecydowanie nierównych siłach wygraliśmy bitwę pod Warszawą i rozgromiliśmy olbrzymią armię bolszewicką. Obroniliśmy w ten sposób swoją niepodległość i być może też tożsamość narodową. Biorąc pod uwagę późniejsze dziesięciolecia - uratowaliśmy znaczną część Europy (źródło: tutaj).
(fot.fronda.pl)


Kilka linków w tym temacie:


3 komentarze:

 1. Maryjo Wniebowzieta, Matko i nasza Królowo prowadź naszą Ojczyznę i miej w opiece, prowadź nas w służbie Tobie i Polsce
  An.

  OdpowiedzUsuń
 2. Defilada: https://www.youtube.com/watch?v=z3zI0vBMrkU

  Wspaniały widok! Obejrzyjcie koniecznie;) Serce rośnie.

  Chroń Panie Boże i matko Boża naszych zołnierzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, ze lepszą kamerę (ustawienie) miała tvn podczas defilady. Na ogół nie oglądam tej telewizji z wiadomych względów, ale szukając defilady, trafiłam własnie na to:
   http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/obchody-swieta-wojska-polskiego-2015,568875.html

   Na dole strony można wybrać ikonkę w zależności, którą część defilady chce się obejrzeć (sprzęt powietrzny, kołowy, pododdziały żołnierzy).

   Defilada imponująca;) A.

   Usuń