poniedziałek, 11 listopada 2013

Odrodzona i niepodległa potrzebuje nas...

„Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd polski zastąpi panowanie przemocy, która przez 140 lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na armii polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” - są to słowa depeszy Naczelnika Piłsudskiego z 16 listopada 1918 r., w której informuje świat o odrodzeniu się państwa polskiego po 123 latach niebytu.

"Odrodzona i niepodległa Polska przetrwała XX-lecie między dwiema światowymi wojnami. Powstała z trzech rozbiorowych dzielnic dzięki niebywałej determinacji Józefa Piłsudskiego oraz zbiorowemu wysiłkowi i wielkiej daninie krwi Polaków. Powstała i w trakcie swojego trwania, dzięki zwycięskiej wojnie z Sowietami, zdołała ocalić Europę przed barbarzyństwem bolszewizmu. Utraciła niepodległość na kilkadziesiąt kolejnych lat dopiero wtedy, gdy opuszczona przez sojuszników we wrześniu 1939 r. stanęła do nierównej walki z nowym aliansem dawnych zaborców: Niemiec i Rosji" (źródło: TUTAJ).
Dzisiaj nasza Ojczyzna stoi w obliczu nowych zagrożeń. Potrzebuje nas, potrzebuje naszej modlitwy. Nasi przodkowie walczyli bronią i przelewali krew, my możemy na kolanach z różańcem w ręku. Zachęcam do przyłaczenia się do akcji "Otoczmy Sejm Różańcem Świętym" (pisałam o niej TUTAJ).
A w hołdzie Wielkim Polakom i Wielkim Patriotom załączam:I jeszcze moja ulubiona "My pierwsza brygada":
I dwie, zabronowane przez jedną z Czytelniczek bloga:

"Rozkwitały pęki białych róż""Póki Polska żyje w nas, póty nie zginiem"


10 komentarzy:

 1. Wszystkim Dzielnym życzę w Tym pięknym dniu radosnego świętowania Dnia Niepodległości, ja osobiście jak co roku wybieram się na wieczorek patriotyczny połączony ze śpiewem pieśni patriotycznych
  ms

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika, a gdzie ten wieczorek się odbywa?

   Usuń
  2. u mojej kuzynki w domu, to taki rodzinny wieczorek patriotyczny;)

   Usuń
  3. Aha. Myślałam, ze to gdzieś w publicznym miejscu. Chętnie wybrałabym się. Słucham właśnie "Pierwszej brygady" i... pośpiewałabym;) Przepiękne te nasze patriotyczne pieśni.

   Usuń
  4. to prawda,
   zapraszam zatem ze mną, im nas będzie więcej, tym będzie radośniej:)
   ms

   Usuń
 2. A ja lubię" Póki Polska żyje w nas, póty nie zginiem". Piękne słowa http://www.youtube.com/watch?v=FF6geGJBCCA

  OdpowiedzUsuń
 3. I jeszcze ta: http://www.youtube.com/watch?v=oiWAAVol4VU
  "Rozkwitały pęki białych róż"

  OdpowiedzUsuń
 4. Te pieśni piękne! Też je uwielbiam.
  Ania A.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Pierwsza kadrowa" też jest super.Szybsza i mniej refleksyjna, ale wpadająca w ucho;) I trochę weselsza.

  OdpowiedzUsuń