poniedziałek, 3 lutego 2014

Płk. Ryszard Kukliński - samotny bohater

7 lutego 2014 roku (na cztery dni przed 10. rocznicą śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego), na ekrany kin wchodzi film pt. „Jack Strong” wg. scenariusza i w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Na premierę filmu czekałam w pewnym napięciu ale i z dużą nadzieją. Obawy czy postać "pierwszego polskiego oficera w NATO” zostanie w nim przedstawiony rzetelnie i zgodnie z prawdą historyczną były spore. Pierwsze recenzje filmu obawy te rozwiewają.

 Kim był Ryszard Kukliński? Co takiego zrobił? Czy winniśmy mu największa wdzięczność, szacunek i uznanie czy potępienie, niepamięć i etykietkę zdrajcy? Zarówno w/w film jak i film dokumentalny Dariusza Jabłońskiego "Gry wojenne" (który zamieszczam poniżej) odpowiadają na te pytania.
W książce Marii Nurowskiej "Mój przyjaciel zdrajca" sam Kukliński mówi tak: „Latami przyklejałem na wielkich sztabowych mapach symbole grzyba atomowego: niebieskie tam, gdzie uderzenia miały paść z Zachodu, czerwone tu, gdzie miały paść nasze. To było moje wyjątkowe zadanie. Inni dbali o mundury, buty, o kiełbasę, o naprawę czołgów. A ja nie mogłem nie myśleć, co te grzybki oznaczają. Musiałem na tych mapach rysować długie warkocze, które wyznaczały strefy skażeń promieniotwórczych, mających zagrodzić Armii Radzieckiej drogę do serca Europy. Jeden taki warkocz układał się na linii Wisły, w poprzek kraju, bo u nas przeważnie wieją wiatry północno - zachodnie. Tam miały pójść uderzenia powyżej jednej megatony, przecinające Polskę na pól. A drugi warkocz wyznaczałem w zachodniej części kraju".
Ryszard Kukliński był prawą ręką gen. Jaruzelskiego w Sztabie Generalnym LWP. Znał wszystkie strategiczne założenia Układu Warszawskiego lat siedemdziesiątych. "Cichy, skromny, miły, uczynny, prawie jak cień. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie materiały Kuklińskiego przekazane CIA, być może cała Europa lizałaby do dzisiaj swoje rany po światowym kataklizmie nuklearnym. Amerykanie mówią o nim - bohater, Rosjanie - zdrajca, Polacy są podzieleni" /z opisu filmu "Gry wojenne"/. W tym kontekście zachęcam do obejrzenia obu filmów. Uważam, że w obliczu faktów historycznych i odtajnionych dokumentów CIA, na pytanie "kim był Kukliński i czego dokonał?", nie wypada odpowiedzieć "nie wiem".
"Gry wojenne" Dariusza Jabłońskiego
to film, który jest wynikiem blisko pięcioletniej pracy reżysera i ekipy filmowej, dzięki której w filmie wypowiadają się najważniejsi świadkowie działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Wielu z nich po raz pierwszy zasiadło przed kamerami. W filmie prezentowane są również unikalne dokumenty dotyczące pułkownika oraz okresu, w którym działał, odtajnione przez twórców filmu

Na ten film reżyser otrzymał osobistą zgodę od pułkownika - "Dał mi słowo oficera, ze zrobimy ten film. A potem zostawił mnie samego ze swoja tajemnicą" - mówi reżyser we wstępie.

Opis: Bohaterem filmu dokumentalnego Dariusza Jabłońskiego jest pułkownik Ryszard Kukliński (pseudonim Jack Strong), który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. To historia zdolnego planisty, który nie tylko poznaje strategiczne założenia Układu Warszawskiego lat siedemdziesiątych – on je sam planuje. Cichy, skromny, miły, uczynny, prawie jak cień. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie materiały Kuklińskiego przekazane CIA, być może cała Europa lizałaby do dzisiaj swoje rany po światowym kataklizmie nuklearnym. Amerykanie mówią o nim - bohater, Rosjanie - zdrajca, Polacy są podzieleni.

„Gry wojenne” to film o nim, ale bez niego przed kamerą. Właściwie tak, jak chciał sam Kukliński, który mówił – historia mnie osądzi, a ja nie chcę zrobić nic, co mogłoby na to wpłynąć.

 


"Wizyta" 

to film prezentujący pierwszą wizytę w Polsce płk. Ryszarda Kuklińskiego po jego ucieczce na Zachód. Jest to zapis pierwszego pobytu płk. Ryszarda Kuklińskiego w Polsce w 1998 roku. Autorzy towarzyszyli tej wizycie z kamerą we wszystkich miejscach, które on odwiedził: od Krakowa, poprzez Zakopane, Śląsk, aż po Gdańsk i Warszawę. Istotną wartością tego filmu był m.in. ekskluzywny wywiad, którego nam udzielił płk Kukliński.


Ciekawe artykuły o Ryszardzie Kuklińskim17 komentarzy:

 1. ALICJA JESTEŚ WIELKA! DZIĘKUJĘ ZA TEN WPIS I ZA FILMY. RYSZARD KUKLIŃSKI TO WYJĄTKOWY CZŁOWIEK, PRAWDZIWY BOHATER. CYTATY ZAMIESZCZONE AŻ MROŻĄ KREW W ŻYŁACH.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały człowiek. Filmy sa niesamowite. Bardzo ciekawie zrobione i ukazujące prawdę o systemie komunistycznym, całym jego zakłamaniu i brutalności i demaskują wasali ZSSR w tym pana Jaruzelskiego, który do końca twierdzi ze UW nie miał planów ataku na Europe Zachodnią. To jest nieprawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć bohaterom!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ala! Siła faktów zawarta w tych filmach ("Gry wojenne" i "Wizyta") jest miażdżąca. Uważam ten wpis za jeden z najmocniejszych tutaj. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak, a gen. Jaruzelski wbrew faktom idzie w zaparte. Trochę się ośmiesza. Filmy są b. dobre.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie potrzebowałam filmu Pasikowskiego by wiedzieć kim był Kukliński. Ale dobrze, ze ten film powstał, ponieważ wiele spośród tych, którzy nie mieli o nim pojęcia lub oceniali go jako zdrajcę (np na podstawie paszkwilowych artykułów Adama Michnika w Gazecie Wyborczej), przekonają się do tego że Kukliński to bohater i heros. Ten film odbiera głos całej michnikowszczyźnie. I to jest jego największy sukces! Mam nadzieję że doczekam czasów, gdy Kukliński zostanie awansowany pośmiertnie do stopnia generała (chętnie doczekałabym tez tego, by te stopnie zdjęli tym, co zamiast Polsce służyli Moskwie. Jedno takie nazwisko już padało powyżej)

  OdpowiedzUsuń
 7. To oczywiste że zdrajcami byli panowie Jaruzelski, Kiszczak i cała wierchuszka, która wyrzekła się własnego narodu na poczet służby okupantowi. Wszystkie odtajnione dokumenty to pokazują i za bardzo jest w tym momencie jak zaprzeczać żeby się nie ośmieszyć. Zdradą był oczywiście także Okrągły Stół , którego 25. rocznicę dziś obchodzimy. Smutne to ponieważ to, co było nadzieją stało się ogromnym rozczarowaniem.

  http://niezalezna.pl/51537-gwiazda-dla-niezaleznapl-okragly-stol-nie-byl-porozumieniem-ale-kapitulacja

  http://niezalezna.pl/51556-trzezwa-ocena-internautow-okragly-stol-tajny-uklad-jaruzelskiego-z-elitami-solidarnosci

  I jeszcze filmik o tym jak nasz prawy były prezydent - obrońca uciśnionych pije wódkę z ciemiężycielami narodu. Czuję ogromny bunt gdy to oglądam, bo na niego glosowałam.
  http://vod.gazetapolska.pl/608-michnik-walesa-i-kiszczak-patrz-co-ta-wodka-robi-z-ludzmi

  I jeszcze jeden film o tym jak obalano komunę w Polsce
  http://vod.gazetapolska.pl/6198-przemilczane-fakty-o-procesie-obalania-komuny-w-polsce

  Jeśli ktoś ma czas myślę, ze warto obejrzeć i poczytać, bo takie rzeczy powinniśmy wiedzieć.

  A na film o pułkowniku się oczywiście wybieram. też pokładałam w nim duże nadzieje jeśli chodzi o wybudzenie społeczeństwa z marazmu niewiedzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ta rocznica optymizmem nie napawa.
   Cenna jest puenta jednego z powyższych artykułów:
   "Jaka wynika dla nas lekcja z tego wydarzenia?
   Nie dać się manipulować".
   Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 8. A tutaj nieoficjalne zdjęcia dwóch uśmiechniętych kumpli Wałęsy i Kiszczaka
  http://vod.gazetapolska.pl/6195-nieznane-zdjecie-walesy-z-kiszczakiem-magdalenka-1988
  Wierzyć się chce

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dzisiaj "Jack Strong" jest grany.
  Jeśli się wybierzecie, proszę o podzielenie się wrażeniami;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Oświadczenie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie:

  Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie stanowczo protestuje przeciw licznym w ostatnich dniach głosom znieważającym godność i honor pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – bohaterskiego oficera i wielkiego patrioty, który rzucił na szalę swoje życie, aby przywrócić Polsce niepodległość i osłabić sowieckiego okupanta.

  Nigdy nie zdradził Polski, bo PRL nie była prawdziwą Polską. Senat RP 16 kwietnia 1998 roku stwierdził jasno i dobitnie, że PRL była totalitarnym państwem, zniewolonym przez komunistów i pozbawionym suwerenności. Władza komunistyczna nigdy nie miała od Narodu mandatu do sprawowania władzy, bo nigdy nie doszło do wolnych wyborów. Rządziła agentura komunistycznych zdrajców, wsparta o bagnety moskiewskie, terror, przemoc i kłamstwo. Jedynym legalnym przedstawicielstwem Narodu Polskiego były konstytucyjne władze państwowe na uchodźstwie w Londynie.

  Dziś część byłych komunistów, funkcjonariuszy peerelowskich służb specjalnych takich jak Marek Dukaczewski, Gromosław Czempiński, Aleksander Makowski ma czelność nazywać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego zdrajcą. A przecież zdrajcami byli ci, którzy służyli wiernie Sowietom, wymuszając siłą posłuszeństwo wobec Moskwy, nie wahając się strzelać do bezbronnych manifestantów na ulicach lub do robotników w zakładach pracy. Gdy i to nie wystarczało grozili, że przyjdą Rosjanie i rozjadą czołgami ludzi walczących o wolność.

  Taka właśnie była historia PRL, którą rządzili zdrajcy w rodzaju Bolesława Bieruta, Jakuba Bermana, Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i mniejszego kalibru pomocnicy w brudnej robocie w rodzaju wyżej wymienionych esbeków. Ci ludzie wybrali jako swoją drogę życiową gorliwe służenie najeźdźcom, a przez to niszczenie Polski. Pozostali bezkarni, dlatego wciąż głoszą pochwałę swojej zdrady, licząc na niewiedzę słuchaczy.

  Pułkownik Ryszard Kukliński poprzez wieloletnie przekazywanie Stanom Zjednoczonym najtajniejszych informacji o najnowszej broni sowieckiej, o użyciu broni nuklearnej, o planach wojennych Układu Warszawskiego i wielu innych istotnych aspektach wojskowości przyczynił się znacząco do osłabienia okupanta Polski – Związku Sowieckiego. Nie trzeba udowadniać, że w przypadku wykrycia jego patriotycznej, samotnej misji, zostałby zamordowany przez Sowietów w szczególnie okrutny sposób, być może wraz z całą rodziną. Zdawał sobie sprawę z wszystkich niebezpieczeństw, a jednak pozostał nieugięty. Był niezwykle ceniony przez Amerykanów za swój wkład w uniknięcie wojny atomowej, która mogłaby mieć katastrofalne skutki dla Polski i dla całego świata.

  Dzisiaj my, członkowie Porozumienia: kombatanci II wojny światowej, żołnierze AK, Żołnierze Niezłomni, weterani walki cywilnej o niepodległą Polskę musimy zdecydowanie stanąć w obronie bohaterskiego pułkownika Wojska Polskiego, który rzucił swoje życie na szalę historii dla Ojczyzny. Także dzięki jego ofiarnej służbie Polska zwyciężyła. Był pierwszym polskim oficerem w NATO, osamotnionym bohaterem, który zapłacił niewymierną cenę za swoją odwagę. Jak powiedział jeden z szefów CIA: „Nikt w ciągu ostatnich czterdziestu latach nie zaszkodził komunizmowi bardziej niż ten Polak”. I właśnie dlatego jest do dzisiaj przedmiotem nienawiści ludzi o sowieckiej mentalności, którzy oczerniając go, usiłują za wszelką cenę bronić swoich haniebnych życiorysów.

  Wierzymy, że tak samo jak Naród pamięta o bohaterach powstań narodowych, będzie po wsze czasy pamiętał i o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim. A zdrajcy tacy jak Wojciech Jaruzelski i jego współtowarzysze w wiernej służbie Sowietom odejdą w niesławie i wieczystej hańbie.

  Stanisław Palczewski, przewodniczący POKiN

  Edward Wilhelm Jankowski, sekretarz POKiN

  Źródło: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/67806,bohater-i-zdrajcy.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniały człowiek! Film Jack Strong jest ok, warto obejrzeć. Ale bardziej mi się podobają "Gry wojenne"

  OdpowiedzUsuń
 13. Też uważam, ze dobrze że film powstał i budzi z letargu indolencji. A co sądzicie o tym?:
  http://www.fronda.pl/a/pomnik-plk-kuklinskiego-w-miejsce-czterech-spiacych,34542.html
  AM

  OdpowiedzUsuń
 14. Debata o płk. Kuklińskim - http://vod.gazetapolska.pl/6330-debata-o-plk-ryszardzie-kuklinskim-cenckiewicz-dukaczewski

  OdpowiedzUsuń
 15. A ja polecam wpis z pewnego bloga: http://jaszczur09.blogspot.com/2014/05/pukownik-kuklinski-o-jaruzelskim.html
  Rewelacja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, dobrze napisane, dobrze powiedziane. Dla zainteresowanych - film Grzegorza Brauna o gen. Jaruzelskim http://vimeo.com/10733090 "Towarzysz Generał".

   Usuń