środa, 16 września 2015

Pustynia

"Pustynia - miejsce spotkania" to warsztaty "słowa i obrazu", na które zaprasza nas pani Monika Wlezień z Fundacji Chronić Dobro (Benedyktyńska kultura i duchowość). Monika jest historykiem sztuki, muzealnikiem, pracownikiem Muzeum Narodowego w Krakowie oraz autorką wielu projektów edukacyjnych (więcej o nich tutaj). Prowadzone przez Nią warsztaty są próbą wyjścia na wewnętrzną pustynię, na której punktem odniesienia będą dla nas, tak jak oazy, słowa Ojców Pustyni, poetów i myślicieli oraz obrazy artystów dawnych i współczesnych.

Głównym celem warsztatów będzie autorefleksja w kontekście znaczeń, jakie niesie sztuka, zaangażowanie własnej wrażliwości i wyobraźni, rozwój postawy twórczej. Będziemy stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi zarówno słowem, jak i językiem plastyki. Proponujemy techniki, którymi może posłużyć się nieprofesjonalista, a które pozwalają jednak doświadczyć myślenia obrazem.


Pustynia, na którą wychodzili Ojcowie, była miejscem, w którym praca stawała się modlitwą. Powtarzane psalmy wpisywały się w rytm prostych czynności, jak wyplatanie koszy czy skręcanie lin. 

Pustynia kwitła słowami modlitw i mozolnym wysiłkiem codziennego trudu. Przedmioty codziennego życia stawały się narzędziem medytacji. Przedmiot omodlony, przedmiot zapamiętany wraz ze słowami pisma stawał się całością, przestawał być rzeczą pośród rzeczy, ale „cieleśnie wychodził naprzeciw”. Ta miłość do przedmiotu przetrwała w sztuce średniowiecza kochającej detale rzeczywistości. 

W drodze przez pustynię rozumianą jako miejsce spotkania z Bogiem, w którym zakwita wewnętrzny ogród duszy, będą towarzyszyły nam dzieła dawne (m.in. Roberta Campina, Jana Van Eycka) oraz współczesne (Thomasa Mertona, Josiaha McElheny’ego, Hiroshiego Sugimoto), w których pobrzmiewa echo podobnego sposobu patrzenia na świat. Z ołówkiem i pędzlem w dłoni zatrzymamy się na obserwacji rekwizytów codziennego życia jako przedmiotów kontemplacji.

Adresatami warsztatów są wszystkie osoby zainteresowane tematem, chcące pochylić się nad treściami łączącymi się z tajemnicą pustyni, jako miejsca dobrej samotności.

Szczegółowe informacje oraz zapisy: TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz