środa, 13 marca 2013

Habemus Papam! Bogu niech będą dzieki!

13.03.2013 r. o godz. 19:06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, obwieszający światu, że kardynałowie - elektorzy w mocy Ducha Świętego wybrali 266. Papieża Kościoła Katolickiego, naszego nowego Pasterza i zastępcę Jezusa Chrystusa. Został nim Kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, Jezuita.

To błogosławiona chwila! 


Ojciec Święty Franciszek przywitał nas słowami: "Bracia i Siostry, dobry wieczór dla Was. Wy wiecie, że obowiązkiem konklawe jest ofiarować Biskupa Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie go wzięli z końca świata, ale jesteśmy tutaj. Dziękuję wam za przyjęcie. Za przyjęcie biskupa diecezji rzymskiej. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emeryta Benedykta XVI. Módlmy się wszyscy razem za niego, aby Pan Bóg mu błogosławił, a Matka Boża go strzegła (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu). 

Zaczynamy tę drogę biskup – lud. To jest Kościół Rzymu, który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom. Jest to droga braterstwa miłości i wzajemnego zaufania między nami. Módlmy się jeden za drugiego. Módlmy się za cały świat, aby było w nim wielkie braterstwo. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy, była owocna dla ewangelizacji, dla tego pięknego miasta. Chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale proszę Was, módlcie się, aby Pan Bóg mnie błogosławił, aby Pan Bóg udzielił błogosławieństwa Biskupowi Rzymu. Uczyńmy najpierw chwilę ciszy na ten czas modlitwy za mnie. Błogosławieństwo apostolskie  Urbi et Orbi: „Udzielę Błogosławieństwa wam i całemu światu, wszystkim kobietom i mężczyzną dobrej woli. Święci Apostołowie Piotr i Paweł, w których potęgę i władzę wierzymy, niech wstawiają się za nami u Pana. Przez modlitwę i zasługi błogosławionej Maryi zawsze Dziewicy, błogosławionego Michała Archanioła, świętego Jana Chrzciciela, świętych Apostołów Piotra i Pawła i wszystkich świętych, niech Bóg Wszechmogący zmiłuje się nad wami, a przebaczywszy wam wszystkie grzechy, niech Jezus Chrystus doprowadzi was do życia wiecznego. Amen.

Udzielam wam pełnego odpuszczenia i przebaczenia waszych grzechów, czasu na prawdziwą i owocną pokutę, serca zawsze skruszonego i poprawy życia, łaski i pociechy Ducha Świętego oraz wytrwania do końca w dobrych czynach niech wam udzieli Pan Wszechmogący i Miłosierny. Amen. A błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie na zawsze. Amen. Bracia i siostry, jeszcze raz wyrażam serdeczne podziękowanie za przyjęcie, teraz pozostawiam was, ale módlcie się za mnie, a kolejne nasze spotkanie już niebawem. Teraz udam się do Matki Bożej prosić ją, aby ona strzegła cały Rzym. Dobrej nocy i dobrego odpoczynku.".

W ogromnym pokoju i radości serca dziękuję Bogu, za to że tak szybko dał nam nowego Ojca Świętego. Ze wzruszeniem przyjęłam to pierwsze przemówienie i pierwszą wspólną modlitwę z nowym Papieżem. Modlitwę za Benedykta XVI oraz  modlitwę w ciszy za nowego Papieża, o którą z pokorą poprosił.
Dziękuję także Wam za modlitwę w czasie konklawe i polecam nowego Ojca Świętego Waszej duchowej opiece.Wszystkiej Jego sprawy, Jego intencje, cały pontyfikat.

9 komentarzy:

 1. Alu! Szybko wsadzasz niusy, brawo :-)
  A zatem czekamy kto to ...już za moment już za chwilkę :)
  dddak

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekałam na tę chwilę. Czułam się trochę jak sierota bez Ojca Świętego. Bardzo się cieszę, że mamy to już za sobą.

  Trzeba się bardzo modlić za nowego papieża. Myślę, że z ogromnym drżeniem serca i nie bez lęku przyjął to szczególnie wybranie.

  Ufam, ze w mocy Ducha Świętego będzie mądrze kierował Kościołem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Alu masz coś wspólnego z nowym Papierzem, jest też chemikiem :-)
  dddak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, ze mam. Teraz Dzielne Niewiasty mają teraz swojego człowieka w Watykanie;)

   Usuń
  2. O widzisz Alu - sięgamy coraz dalej. Niedługo będą o nas tak mówić, jak ojciec Andrzej będzie dalej tak 'reklamował' naszą wspólnotę :D. A tak poważnie, to Duch Święty zadziałał niesamowicie! Chwała Panu! ANia A.

   Usuń
 4. A parę dni temu kupiłam sobie film o św. Franciszku i Klarze - Ładne imię sobie wybrał nasz papież :-)
  Choć nie mam 100% pewności że to po tym Franciszku ma imię...
  dddak

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też się bardzo cieszę, że to On. Podoba mi się to, że jest konserwatystą, że jest pokorny i skromny. Zaskoczył i równocześnie zachwycił ten gest pochylenia się przed wiernymi do modlitwy. Też zwróciłam uwagę na to, że w swoje przemówinie wprowadził molditwę pokazujac już na poczatku jak ona jest ważna w życiu każdego katolika. Dla mnie to wyrzut sumienia, bo sama tę modlitwe ostanio bardzo zaniedbałam. Otaczam modlitwą naszego Franciszka I. A.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest kochany! Żeby tylko starczyło Mu sił, by prowadzić Kośiół i oprzeć się nowomodzie światowej. Naciski pwnie będą. Rzeczywiście tzreba się modlić za Niego i za Kościół. Za siebie nawzajem, jak sam zachecił.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie czułam takiego podekscytowania. Popłakałam się, jak wyszedł. Oglądałam z 5 letnią córcią, która usłyszawszy imię Francesco powiedziała: 'O, Franciszek' :). A potem zapytała, czy Papież to ten ksiądz w białej czapeczce:). Ja jestem zachwycona nowym Papieżem, ta pokora, którą pokazał ujęła mnie za serce. Już go otoczyłam miłością i modlitwą. W tych trudnych czasach to On pokazuje, jak te dwa aspekty - pokora i modlitwa są ważne. Bez nich nie ma Kościoła i nie ma nas. Chwała Panu za ten wybór! Ania A.

  OdpowiedzUsuń