czwartek, 9 października 2014

Decyzja mogła być tylko jedna

Jedna z najbardziej cenionych przeze mnie postaci historycznych (płk. Ryszard Kukliński) i jeden z najbardziej szanowanych przeze mnie współczesnych historyków (Sławomir Cenckiewicz) w jednej przestrzeni. "Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów" to książka, na którą długo czekałam. Powstała w oparciu o niezwykle cenne dokumenty archiwów tajnych służb PRL oraz bogatą literaturę Rosji i Stanów Zjednoczonych. Jestem przekonana, że tak jak pozostałe książki Cenckiewicza w mojej skromnej bibliotece, trafi na półkę "szczególnie cenne". 

Jaką wiedzą dysponował Kukliński? Jakie były jego dylematy? Czym miało być odwetowe uderzenie NATO na terytorium Polski (300 uderzeń jądrowych w pasie Wisły od Gdańska na południe Polski prowadzące do unicestwienia narodu polskiego) i dlaczego taki odwet miał nastąpić? W jaki sposób ograł stąpającą mu po piętach WSW? W jaki sposób zdołano go wywieźć z Polski? Na te i na inne pytania książka przynosi szczegółowe odpowiedzi. Polecam jako lekturę obowiązkową. Oto zwiastun:
(fot: tutaj)

Rozmowa z autorem książki znajduje się TUTAJ. Polecam posłuchać, ponieważ Sławomir Cenckiewicz jak zwykle mówi bardzo ciekawie, posługuje się piękną polszczyzną oraz ogromną wiedzą historyczną.

A poniżej krótkie informacje o książce:


O płk. Kuklińskim na blogu pisałam w poście: Płk. Ryszard Kukliński - samotny bohater9 komentarzy:

 1. Różnorodność tematów poruszanych na blogu i obszarów, które są poruszane jest zdumiewająca. Alu, jesteś niesamowita. Nie ma takiego drugiego bloga;) Dziękuję za niusa o tej książce, na pewno przeczytam. Ja także bardzo cenię obu panów - i pułkownika Kuklińskiego i Sławomira Cenckiewicza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe i budujące słowa. I życzę dobrej lektury.

   Usuń
 2. Kupiłam dzisiaj! Biorę się za czytanie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sławomir Cenckiewicz to klasa sama w sobie. Klasa jako historyka i jako pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pułkownik Kukliński - wielki człowiek.

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest w ogóle nieprawdopodobna historia. To, że wolną Polską zawdzięczamy temu człowiekowi. Jestem przekonana, ze gdyby nie on, to albo w ogóle by nas nie było (planowana woja atomowa między Sowietami a NATO na obszarze naszego kraju), albo mówilibyśmy dzisiaj po rosyjsku. I nieprawdopodobne jest to, że ten człowiek przez 9 lat swojej działalności nie został namierzony przez wierchuszkę. Inteligencja jego musiała być nieprzeciętna.

  OdpowiedzUsuń