środa, 17 września 2014

Niegrzeczne dziewczynki w Biblii?

Książek dla kobiet i o kobietach na rynku jest sporo. Kilka dni temu Marzena J. poleciła jedną z nich - "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii". Zaintrygował mnie zaczepny tytuł i przykuwająca uwagę okładka. Zapoznałam się z krótką recenzją i obecnie oczekuję na odbiór przesyłki. Myślę, że jej lektura okaże się ciekawą przygodą.

A czego możemy nauczyć się od biblijnych "niegrzecznych dziewczynek"?
Oto, co mówią recenzje: "Popularna autorka bestsellerów Liz Curtis Higgs przedstawia dziesięć intrygujących kobiet z kart Pisma Świętego – ich skomplikowane historie mogą dać wiele do myślenia współczesnym czytelniczkom  zmagającym się z podobnymi problemami. Dziesięć z  najsłynniejszych femmes fatales w Piśmie Świętym paraduje na stronach Niegrzecznych dziewczynek w Biblii w sytuacjach, które dobrze znamy. Ewa nie potrafiła opanować apetytu, a żona Potifara i Dalila miały problem z mężczyznami. Żona Lota i Mikal nie umiały zerwać z przeszłością. Safira była chciwa na pieniądze, a Jezebel chorobliwie pożądała władzy i bogactwa. Z kolei Samarytanka przy studni znalazła autentyczne zaspokojenie swych pragnień, a Rachab i Jawnogrzesznica zostawiły za sobą złą przeszłość, udowadniając, że nawet „niegrzeczne dziewczynki” mogą wybrać dobrą przyszłość.
(fot.sklep.luxveritatis.pl)


Książka nie jest zbiorem starożytnych opowieści – Liz Curtis Higgs po mistrzowsku eksponuje aktualność historii biblijnych, zestawiając losy bohaterek ze współczesnymi realiami. Każdy rozdział rozpoczyna się od fikcyjnej historii rozgrywającej się w naszych czasach, ale nawiązującej do postaci „niegrzecznej dziewczynki” z kart Biblii, która jest bohaterką danego rozdziału. Następnie autorka z werwą i humorem relacjonuje szczegóły opowieści biblijnej, wskazując na wnioski, które płyną z niej dla współczesnych kobiet. Przemyślenie i osobiste zastosowanie tych lekcji ułatwiają pytania do refleksji lub do dyskusji w grupie zamieszczone na końcu każdego rozdziału.

Rekomendacje
Świetna książka! Traktuje o poważnych sprawach, a jednocześnie nie brakuje w niej charakterystycznego dla Liz humoru. Wiele kobiet zmaga się z podobnymi problemami – Niegrzeczne dziewczynki w Biblii wzbudzą w nich nadzieję.
Francine Rivers, autorka bestsellerów "Ostatni zjadacz grzechu", "Szofar zabrzmiał", "Dziecko pokuty i trylogii "Znamię lwa"
Liz Curtis Higgs cudownie splata fikcyjne opowieści z prawdziwymi historiami, a my dziwimy się, jak bardzo jesteśmy podobne do „niegrzecznych dziewczynek”, i jednocześnie przypominamy sobie o ogromie Bożej miłości i miłosierdzia.
Julie Baker, założycielka organizacji TimeOut for Women!
Świeży pomysł – przyglądamy się kobietom, które zbłądziły, i uczymy się na ich przykładzie. Konwersacyjny styl i bezpośredni, przyjacielski ton – jak zawsze w przypadku Liz – sprawiają, że lektura jest przyjemna, zabawna i inspirująca. A pytania do refleksji to strzał w dziesiątkę.
Ramona Cramer Tucker, Today’s Christian Woman
Lektura Niegrzecznych dziewczynek w Biblii to nie tylko doskonała rozrywka, ale także poważne ostrzeżenie przed niewłaściwymi wyborami i zachęta do pójścia Bożą drogą dla naszego własnego dobra.
Gloria Gaither, pisarka

O autorce
Liz Curtis Higgs jest nagradzaną autorką poradników dla kobiet i powieści historycznych, która ma w dorobku 28 książek wydanych w ponad 3 milionach egzemplarzy i sprzedających się w bestsellerowych nakładach. Wyjątkową popularnością cieszy się zwłaszcza seria o „niegrzecznych dziewczynkach”, obejmująca Niegrzeczne dziewczynki w Biblii, a także Naprawdę niegrzeczne dziewczynki w Biblii oraz Trochę niegrzeczne dziewczynki w Biblii (pozycje te również ukażą się nakładem naszego wydawnictwa). Książki Liz Curtis Higgs zajmują najwyższe miejsca w rankingach i zdobywają liczne nagrody organizacji zrzeszających wydawców i księgarzy chrześcijańskich.

Źródło: http://www.bogulandia.pl/product-pol-1975-Niegrzeczne-dziewczynki-w-Biblii.html


"Dziesięć różnych kobiet o odmiennym statusie społecznym, pochodzeniu i problemie, które łączy uwiecznienie na kartach Pisma Świętego i wrzucenie przez Liz Curtis Higgs do kategorii „niegrzecznych dziewczynek”. Ale niegrzecznych na różne sposoby. Zranionych, zagubionych, ogarniętych żądzą pieniędzy, rozkoszy, sławy albo wiedzy. Takich, które zbaczają z dobrej drogi, takich, które właściwej drogi nigdy nie poznały i takich, które pogrążone w ciemnościach, odnajdują światło i w jednej chwili zmieniają całe dotychczasowe życie.
Historie z happy endem i bez niego, ale każda z morałem.

Liz Higgs w każdym rozdziale opisuje historię jednej z Niegrzecznych. Najpierw wprowadza nas w jej życie i sytuację poprzez uwspółcześnienie i rozszerzenie biografii (co prawda znajdujemy się w dość amerykańskich realiach gdzieś w Teksasie czy u podnóża uśpionych wulkanów, ale zdecydowanie jest to wersja nam bliższa i ułatwiająca uchwycenie sprawy). Następnie krok po kroku, zdanie po zdaniu, zgłębiamy opis biblijny. Razem z autorką przechodzimy przez życie każdej postaci, z wielkim szacunkiem, ze zrozumieniem, z ubolewaniem albo z radością. Z każdej historii 

Liz wypunktowuje kilka myśli do zapamiętania, coś na kształt wniosków i podsumowań po dobrze odbytej lekcji, które naprawdę pomagają spojrzeć z nowej strony na znane nam już motywy albo po prostu przypominają o tym, co tak oczywiste, że aż czasem niewidoczne. I tak Ewa uczy nas, że powinnyśmy poznawać Słowo Boże, byśmy nie zostały zwiedzione, historia Żony Lota wskazuje na to, jak ważna jest gotowość wyruszenia w drogę i zostawienia wszystkiego w każdej chwili, kiedy tylko wzywa nas do tego Bóg, a opowieść o Dalili poucza, byśmy wobec naszych mężczyzn nie stosowały nożyczek, bo „świat już wystarczająco podcina skrzydła naszym mężom”. Uwieńczeniem rozdziału są zaś pytania - naprawdę dobrze skonstruowane, przemyślane i rozwijające. A więc gratka dla tych czytelniczek, które chciałyby jeszcze dłużej pozostać z bohaterkami i dogłębniej zrozumieć naukę, jaka z ich życia płynie. 

To historie, które naprawdę się zdarzyły. To kobiety, które naprawdę żyły, kochały i upadały, a niektóre z nich zdążyły też powstać. Kobiety takie jak my, choć do tego akurat niełatwo się przyznać. Autorka mówi o tym wprost: „Ja każdego dnia w jakiś sposób mogę się utożsamić z nimi wszystkimi.” Z nimi wszystkimi, bo każda z nich potrzebowała Zbawiciela. Każda. I to jest piękna, Dobra Nowina tej opowieści. O tym, że pomimo naszych upadków i złych skłonności, nie jesteśmy same, ale jesteśmy dogłębnie kochane i przyjęte przez Miłość.

„Szymon ją widział, ale widział w niej tylko to, czym była, ale nie to, kim była. Patrzył na jej kształt, ale nie widział twarzy. Przyglądał się jej czynnościom, ale nie spojrzał w oczy, nie nawiązał kontaktu jak człowiek z człowiekiem. - Zobacz ją – prosił Jezus – zobacz ją tak, jak Ja ją widzę.” (Z historii o Jawnogrzesznicy)

ON widział je wszystkie nie jako niegrzeczne, ale jako piękne. Tylko nie każda z nich zobaczyła swoje odbicie w oczach Stwórcy".

Źródło: http://ksiegarniakim.pl/pl/niegrzeczne-dziewczynki-w-biblii.html


2 komentarze:

  1. Książka zapowiada się ciekawie. A może mogłaby zostać zakupiona do biblioteki Dzielnych Niewiast?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najpierw sama ją przeczytam. Jeśli rzeczywiście okaże się interesującą, to zakupimy.

      Usuń