wtorek, 2 września 2014

Edyta Stein i Roman Ingarden - fascynująca historia znajomości...

Edytę Stein z Romanem Ingardenem łączyło wiele - wspólne studia we Fryburgu u Edmunda Husserla, ten sam kierunek poszukiwań filozoficznych, wielka przyjaźń, która trwała przez lata. Zamieszczone w tym tomie listy Edyty Stein do Romana Ingardena z lat 1917-1938, są wymownym tego świadectwem. Ukazują ją w zaskakującym świetle. Nie tylko jako kobietę-naukowca, kobietę-filozofa, kobietę-intelektualistkę. Ale przede wszystkim jako kobietę z pełnym wachlarzem jej odczuć i najgłębszych doznań. Z jej tęsknotą i rozczarowaniem. Z serca dotkniętym nieodwzajemnioną miłością (taką darzyła Ingardena) i ze zmaganiami w poszukiwaniu własnej drogi. „Edyta Stein tylko wobec kilkorga osób tak bardzo się otworzyła. Jedynie dziennik mógłby być intymniejszy” (H. B. Gerl-Falkovitz). Dzieło to pozwala także zaznajomić się ze środowiskiem filozoficznym I połowy XX w.

Ale nie jest ono rozprawą filozoficzną, która mogłaby nas zniechęcić czy odstraszyć. Przeciwnie - jest to dzieło ogromnie inspirujące i pochłaniające. Zafascynowana nim, otwieram w każdej wolnej chwili i pozwalam się prowadzić autorce po świecie jej przemyśleń, odkryć, doznań… Czuję się zaszczycona, mogąc czytać osobiste listy tej wielkiej świętej. Sporo się też uczę od niej. Np. niełatwej dla kobiet sztuki godzenia tego, co w sercu, z tym, co niesie życie; panowania nad burzami emocji, które powstają nagle; bycia kobietą silną w obliczu przeciwności. Wędrując po kartach tego intymnego dzieła, polecam się jej wstawiennictwu. Polecam jej wszystkie Dzielne Niewiasty. Św. Edyto Stein, módl się za nami.


7 komentarzy:

 1. Edyta Stein na ogół przedstawiana jest jako wielka myślicielka i intelektualistka, wielki filozof. Nie mówi się natomiast o tym, co tu zostało poruszone - o tym, co było w niej, co czuła, czego pragnęła, za czym tęskniła. Chętnie sięgnę po te listy, żeby ją poznać od tej strony. I tak po kobiecemu się z nią zaprzyjaźnić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, co jest równie istotne, to że w wyniku swoich wieloletnich poszukiwań dotarła do Boga, otrzymała łaskę wiary, przeszła z judaizmu na katolicyzm, wstąpiła do klasztoru Karmelitanek i stała się wielką świętą Kościoła Katolickiego i męczennicą (zginęła w KL Auschwitz-Birkenau).

   Usuń
 2. Ala w slowie przyjaźń na poczatku trafila sie literowka. Ciekawa ta książka może być muszę ją przeczytać. Buzka dla Ciebie Bożka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Bożenko, już poprawione;) A książkę oczywiście polecam.

   Usuń
 3. Św. Edyto Stein, módl się za nami

  OdpowiedzUsuń
 4. Święta Edyto módl się za nami Ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. Edyto, pomagaj nam być kobietami, których potrzebuje współczesna Europa. Płodnymi zamieszkującą nas Trójcą, Bogiem żywym.

  OdpowiedzUsuń