czwartek, 29 listopada 2012

GMO, Monsanto i Roundup

O GMO ostatnio dużo się słyszy w związku z projektem ustawy autorstawa prezydenta Bronislawa Komorowskiego o nasiennictwie, która 8 listopada została uchwalona przez Sejm RP większością głosów kolacji PO-PSL. Nie przeszła żadna z poprawek opozycji.
W związku z tym, że ustawa ta otwiera szeroko drzwi na sprowadzanie żywności GMO i jej uprawę w Polsce, organizowane są w tej sprawie liczne protesty z udziałem ludzi nauki, kultury, biznesu, a w mediach pojawiają się bardziej lub mniej usłużne wobec lobby GMO 'autorytety', które dzielą się z słuchaczami swoją wiedzą (bądź niewiedzą) w tym zakresie.

Początkowo planowałam nie robić wpisu o GMO. Uznałam bowiem, że temat gorący i że można o tym przeczytać niemal wszędzie. Ale gdy przypadkowo usłyszałam wypowiedź niejakiego pana dra Sławomira Sowy (etatowego 'mędrca' TVN) oraz przyjrzałam się całej audycji prowadzonej przez skrajnie stronniczych w tym temacie dziennikarzy (TUTAJ), zastanowiłam się czy to jeszcze indolencja, czy już manipulacja. Pomyślałam, że skoro w taki sposób ma być przedstawiany społeczeństwu polskiemu temat GMO, to ja jednak napiszę. Dla równowagi.

Nie będzie tu o szczegółach, bo temat ogromnie szeroki i mądrzejsi ode mnie niejedno już napisali i piszą. Idea jest taka, by przedstawić tutaj strony internetowe, książki i filmy, które w przystępny i ogromie cenny sposób pokazują zainteresowanym w czym tkwi problem związany z GMO.

Pierwsza strona, którą polecam to http://www.icppc.pl/ - strona Międzynarodowej Koalicji Dla Ochrony Polskiej Wsi (International Coalition To Protect Polish Countryside). W zakładce (TUTAJ) można przeczytać m.in. czym w ogóle jest GMO, jaki ma wpływ na rolnictwo i zdrowie, poznać powody dla których są prowadzone liczne protesty o odrzucenie GMO. Podane jest lista krajów, które wydały zakaz na GMO oraz lista produktów sprzedawanych w sklepach zawierających GMO w składzie. Jest także materiał filmowy z ostatniego glosowania Sejmu nad projektem ustawy o nasiennictwie. Zachęcam do zaglądnięcia, jest tu wiele cennych informacji.

Druga strona godna uwagi to: http://www.izba-ochrona.pl/ (TUTAJ) - 'GMO - w czym tkwi problem'. Poruszone są tutaj problemy bieżące związane z GMO oraz podana jest (prawa strona) lista filmów i książek z tego zakresu.

Szczególnie polecam film pt. "Świat według Monsanto". Oczy otwierają się szeroko. Nie wiem czy bardziej ze zdziwienia czy z szoku.

 

Książki, które mogę zaproponować to:

"Nasiona kłamstwa" - Jeffery M. Smith.

Autor książki od lat walczy z zagrożeniami związanymi z niekontrolowanym rozwojem inżynierii genetycznej. W "Nasionach kłamstwa" w kompetentny, ale i przystępny sposób tłumaczy czytelnikom zagrożenia łączące się z GMO oraz przedstawia analizy najsłynniejszych afer związanych ze zmutowaną żywnością. Powołując się na wyniki poważnych badań udowadnia, że wbrew zapewnieniom lobby biotechnologicznego, najprawdopodobniej to właśnie proces genetycznej modyfikacji spowodował kilka bardzo poważnych zagrożeń dla zdrowia ludzi.

" Świat według Monsanto" - Marie M. Robin.

Jest to zapis niezwykłego śledztwa dziennikarskiego przeprowadzonego przez Marie-Monique Robin na temat działalności największego na świecie koncernu biotechnologicznego – firmy Monsanto. Autorka opierając się na bogatej dokumentacji (relacje świadków, „odzyskane” ściśle tajne pisma itp.) przedstawia agresywne praktyki korporacji posiadającej monopol na produkcję genetycznie modyfikowanych roślin, znanej również z wielu kontrowersji przy wprowadzaniu na rynek groźnych dla zdrowia i środowiska naturalnego substancji takich jak bydlęcy hormon wzrostu Posilac, organiczny związek chemiczny PCB, pestycyd DDT czy wreszcie zabójczy defoliant Agent Orange używany podczas wojny w Wietnamie. Licząca kilkaset stron książka bezwzględnie obnaża strategię koncernu, który dla zwiększenia zysków zmierza „po trupach do celu”, stosuje lobbing, fałszuje wyniki badań naukowych…
„Nie możemy stracić ani dolara” – te słowa zawarte w poufnej publikacji firmy są najlepszą recenzją dla faktograficznej pracy napisanej przez francuską autorkę…
_______________________________________________________

Inne wpisy o GMO na tym blogu:
1. GMO niszczy bioróżnorodność
2. GMO zanieczyszcza naturalne nasiona - możliwa katastrofa ekologiczna?
3. GMO - Prezydent podpisal ustawę! 

2 komentarze:

 1. Dzięki Alicjo za artykuł i pracę włożoną w przygotowanie i wyszukanie materiałów. Cenne informacje.

  Pozdrawiam
  Ania A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałem całkiem inne plany na ten wieczór, ale trochę przypadkiem "wpadłem" na Twój profil, a później blog. Film był ciekawy, przyznaję, a temat GMO jest ważny.
  Dodam, uzupełniając wpis, że po zastosowaniu Roundap'u kolejną uprawę można wprowadzać na pole dopiero po 5 tygodniach!! Wcześniej nie urośnie, albo będzie chorowała. To chyba mówi samo za siebie...

  OdpowiedzUsuń