wtorek, 11 września 2012

Kącik zdrowia (2) - Olej lniany


Olej lniany tłoczony na zimno ma wyjątkowe wartości odżywcze, można go również traktować jako lekarstwo.

Olej lniany składa się z 10 % nasyconych kwasów tłuszczowych, powyżej 50 % kwasu linolenowego (omega-3), 16 % kwasu linolowego (omega-6), 20% kwasu oleinowego (omega-9). Jest także bogaty w witaminę E. Zawarte w nim kwasy omega-3 mają podstawowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, są niezastąpione jako budulec dla tkanki mózgowej i każdej komórki.

Regularne spożywanie oleju lnianego wspomaga układ trawienny, m.in. aktywizuje przemianę materii, wzmacnia regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego wzmacnia je, regeneruje i osłania je (m.in. zapobiega hemoroidom). Działa bardzo korzystnie na układ nerwowy, wspomaga leczenie schorzeń mózgu i układu nerwowego (choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, depresje, uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę). Jest nieoceniony dla układu sercowo-naczyniowego - obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej.

Kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi oraz zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach, np. zmniejszają ryzyko raka prostaty. Olej lniany wspomaga leczenie nadpobudliwości dziecięcej (zespół ADHD) i równowagę hormonalną (trądzik), u kobiet reguluje proporcje hormonów w organizmie, łagodzi wiele objawów związanych z miesiączkowaniem, ponadto bóle głowy, depresje, reguluje procesy menopauzy i wspomaga czynności macicy. U mężczyzn stosowany jest pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniach prostaty. Spożywany przez sportowców przekształca składniki pokarmowe w energię, wspomaga wzrost mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej, zwiększa wydolność oraz wytrzymałość.

Olej lniany wspomaga lecznicze działanie w walce z nadwagą i otyłością: przywraca równowagę hormonalną i zmienione proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.

Jak spożywać? Możemy samodzielnie lub dodając np. do białego sera, zupy, jogurtu. Zalecana dawka dzienna to od 1 do 3 łyżek stołowych.

Gdzie kupić?
W sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ze zdrową żywnością czy sklepach ekologicznych.


W Tarnowie polecam sprawdzony Sklep Zielarsko-Medyczny 'Mniszek' na u. N. M. Panny 9/1. www.mniszektarnow.pl Można napisać na adres mailowy 'Mniszka': mniszek.tarnow@gmail.com lub zadzwonić na nr 791 024 609 i poprosić o wysłanie. 

W Wołominie Sklep Ekologiczny "ekoPomidorek" przy ul. Wileńskiej 44.

__________________________________

Inne propozycje z Kącika zdrowia Dzielnych Niewiast:
Kwas kaprylowy, czyli jak skutecznie odgrzybić organizm TUTAJ
Olej arganowy - nieocenione źródło zdrowia, piękna, młodości... TUTAJ
Czystek - skuteczna ochrona twojej odporności przez 365 dni w roku TUTAJ
Betulina, czyli zdrowie z brzozy TUTAJ
Kiełki nasion - pokarm życia TUTAJ
Niezwykłe właściwości alg morskich TUTAJ
Likopen skuteczny w walce z rakiem! TUTAJ
Drożdże piwne - naturalny sposób na zdrowie i urodę TUTAJ
Łupina babki jajowatej TUTAJ
Olej lniany TUTAJ
Ostropest plamisty TUTAJ

3 komentarze:

  1. Samo zdrowie :) jutro idę kupić :) dziękuję za informację

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście zdrowy, tylko ten specyficzny (jak dla mnie) smak:( Nie mogę go niestety używać jako dodatek do wszystkiego co lubię np. sałaty. Wówczas pozostaje olej rzepakowy albo oliwa z oliwek. MZ

    OdpowiedzUsuń
  3. do zupy nie!olej spozywamy na zimno.goraco polecam na depreske i dodam,ze u mnie zmniejszyl sie guzek piersi.mozna podawac takze dzieciakom na koncentracje.

    OdpowiedzUsuń