poniedziałek, 17 listopada 2014

Dzielna Niewiasta, czyli...?

Kiedy ponad dwa lata temu rozpoczynaliśmy działalność DN i kiedy powstawał ten blog, trzeba było zastanowić się nad jego nazwą i nazwą rodzącego się ruchu. Wybór padł na Dzielne Niewiasty. Było to bezpośrednie nawiązanie do głównego hasła Majówki 2012, od której mamy swój początek - Niewiastę dzielną któż znajdzie... /Prz 31,10/.

Później wielokrotnie pytano nas dlaczego taka nazwa i co to znaczy być dzielną niewiastą w XXI wieku. Również na ostatnim spotkaniu DN w Krakowie to pytanie padło. Tym razem od pani Moniki Łąckiej - redaktorki Gościa Niedzielnego, która robiła z nami wywiad. Dlaczego niewiasty, a nie po prostu kobiety? I co znaczy być dzielną? Zainspirowały mnie te pytania do zrobienia tego wpisu. Dziś chciałabym je zadać Wam, drogie Czytelniczki i drogie dzielne niewiasty. Co dla was oznaczają te słowa - Dzielne Niewiasty. I co to znaczy być dzielną niewiastą XXI wieku. Piszcie śmiało. To, co macie w sercu i to, co macie w myślach. Zobaczymy co nam z tego wyjdzie;)

27 komentarzy:

 1. Dzielna - ze słownika: odważna, śmiała, nieustraszona

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzielność - umiejętność sprostania trudnym sytuacjom, reagowania na wyzwania; hart ducha, odwaga, śmiałość;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wszytko się zgadza;) Bycie dzielną to dobra cecha

   Usuń
 3. Dzielna Niewiasta, to znaczy, w ciszy modlitw pomagac. Bez glosnego slowa, tylko w sercu o pomoc Pana Boga dla innych potrzebujacych prosic. Dzielna- to znaczy, nie tracic wiary w ciezkich chwilach. Zawsze ufac, ze jest opieka nieba. Dzielna blogoslawi przez swoje mysli i pomaga z wielkim sercem.
  Charismatische Frau bedeutet: in Ruhe im Gebet helfen. Ohne laute Worte, nur mit dem eigenem Herzen Gott um Hilfe für Bedürftige zu bitten. Charismatische Frau bedeutet: auch in schwersten Momenten den Glauben nicht zu verlieren; den Glauben an die Hilfe des Himmels. Charismatische Frau segnet in Gedanken und hilft mit großen Herzen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za te słowa. Piękne i mądre...
   Można poznać Twoje imię?

   Usuń
  2. Irena Maria

   Usuń
 4. właśnie spisuję wszystkie rozmowy z soboty, i mam nadzieję, że dobry tekst z tego powstanie, bo nie dość, że jesteście tego warte, to jeszcze zainspirowałyście mnie, do głębszych przemyśleń! pozdrawiam ciepło,
  Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Moniko za Twoją obecność wśród nas na sobotnim spotkaniu. Za stworzenie dobrej, bezpiecznej przestrzeni w tym wywiadzie. Niech Pan Bóg błogosławi Ci obficie w Twojej pracy zawodowej i życiu osobistym.

   Usuń
 5. Boże dziecko, kobieta, matka, żona, wdowa, samotna. Odważna, mężna, nieustraszona, walcząca z przeciwnościami losu, ale nie za wszelką cenę. Jej wartość przewyższa perły. Niewiastę dzielną któż znajdzie... /Prz 31,10/.

  OdpowiedzUsuń
 6. przebaczająca , nie chowająca w sercu urazy

  OdpowiedzUsuń
 7. idąca za Jezusem, przyzywająca Ducha Świętego co dzień, do każdej sytuacji, relacji...

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzielna niewiasta - kobieta piękna. Piękna duchowo, wewnętrznie, osobowościowo. Wolna od niepotrzebnego obgadywania, osądzania, oczerniania innych. Cierpliwa, łagodna, wierna. Dobra, mądra, opanowana. W której kobieca delikatności i kruchość przeplata się z wewnętrzną siłą i męstwem. To kobieta zasłuchana w Bogu, Nim zafascynowana, Jemu ufająca. To mój ideał;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na przekór przeciwnością zawsze uśmiechnięta... (nie chodzi o sztuczny uśmiech na twarzy ale o uśmiechanie do przeciwności)

  OdpowiedzUsuń
 10. Słowo "niewiasta" pojawia się wielokrotnie w Biblii. I szkoda że w nowszych przekładach używa się już słowa "kobieta". I tak w Ewangelii, pierwszą z Niewiast jest Maryja, "błogosławionaś między niewiastami", Niewiasty chodziły za Jezusem, a gdy była przez niego uzdrawiana zwracał się Jezus do niej "Niewiasto". Niewiasty towarzyszyły Jezusowi w Drodze Krzyża, pierwsze Niewiasty podbiegły do grobu Jezusa, i to pierwsza Niewiasta spotkała się z Nim Zmartwychwstałym, także wraz z uczniami były Niewiasty w wieczerniku oczekując zesłania Ducha Św. Niewiasty są więc wezwane do bycia odważnymi świadkami Zmartwychwstania i apostołkami Bożej Miłości. A być Dzielną Niewiastą oznacza dla mnie wydobyć z siebie wewnętrzną siłą, odkryć wewnętrzne piękno którym będzie promieniować na otoczenie. Ta wewnętrzna siła często to moc w słabości, to zdolność radzenia sobie pomimo przeciwności, to moc do przemiany swego życia, to wewnętrzna siła wydobywana ze swego serca, by tworzyć lepszym świat i wprowadzać dobro, miłość, cierpliwość, łagodność, zmieniać na lepsze przemieniając relacje rodzinne, przyjacielskie, zawodowe, sąsiedzkie, w której dana niewiasta jest postawiona.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bezcenna... artykuł na ten temat umieściłam na "Mulieris...." Serdecznie pozdrawiam - Marta W-W

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale myślę, że też taka, która jak trzeba to sama zmieni koło w samochodzie i wbije gwoździa do ściany;) Oczywiście nie upierając się jeśli ma ją kto w tym wyręczyć;)

  OdpowiedzUsuń
 13. A mnie się słowo "niewiasta" nie podoba i już. Ponoć to znaczy "niewiedząca" (w sensie - głupia). Ja już wolę "wiedźmę" ("wiedzącą", czyli posiadającą wiedzę). "Kobieta" też nie lepsza. To podobno pochodzi od "kobyły". Za to szalenie podoba mi się "mężyna" (równa mężczyźnie) Jakuba Wujka. Jest jeszcze "białogłowa", ale jakoś kłóci mi się to z dzisiejszą modą na odkrywanie włosów.
  ;D ;D
  T.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pani Alicjo bardzo podziwiam pani postawę na spotkaniach DN. Jest bani perfekcyjna dzielna niewiasta :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do ideału mi daleko, ale dziękuję za słowa uznania;)
   A czy mogę wiedzieć od kogo one pochodzą?;)

   Usuń
 15. z miłością pełniąca obowiązki swojego stanu

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta, która pozwoliła się podźwignąć Jezusowi z upadku i odtąd idzie wiernie za nim

  OdpowiedzUsuń
 17. Mająca silny kręgosłup moralny, mimo przeciwności zawsze wierna swojemu powołaniu, strażniczka wartości.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzielna Niewiasta - umiejąca jak Maryja przyjąć Jezusa, iść z Nim, nieść Go światu

  OdpowiedzUsuń
 19. Niezłomna wobec przeciwności losu. Ale nie harda i nie agresywna. Łagodna i dobra

  OdpowiedzUsuń
 20. To kobieta piękna, dostojna, szlachetna.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wszystkie dzielne niewiasty które ja znam to równe babki!;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Właśnie znalazłam niesamowitą definicję kobiety.

  http://swiatlopana.com/7400/kim-jestes-wiadomosc-dla-wszystkich-kobiet/

  T.

  OdpowiedzUsuń